Коли росія вторглася в Україну, вона розраховувала на легку перемогу над своїм сусідом, але Україна виявилася набагато більш грізним противником, ніж очікувалося.
Російські сили загрузли в бойових діях здебільшого на північних, східних та південних околицях України й виявили, що країна набагато організованіша і краще озброєна, ніж вони очікували.
Окупанти захопили лише одне місто, Херсон, але навіть ця окупація виглядає ненадійно, оскільки українські війська перейшли у контрнаступ, щоб відбити південний порт. Подібні дії було помічено і в інших місцях в Україні, де ЗСУ проводять дедалі більше контратак.
Після місяця війни москва зіткнулася з непередбаченими наслідками своєї агресії в Україні, починаючи від великих втрат серед своїх військовослужбовців і закінчуючи економічним крахом на довгі роки вперед, пише CNBC.
Ось п'ять із них:
1) Високі втрати особового складу росіян
росія стримано публікує статистичні дані про свої втрати, але у п'ятницю один із представників Міністерства оборони росії заявив, що досі у війні загинув 1351 російський солдат, а 3825 отримали поранення.
Влада України заявляє, що в ході конфлікту було вбито понад 17 000 російських солдатів. Високопоставлений представник НАТО минулого тижня оцінив втрати окупантів від 8 000 до 15 000 убитих.
Якщо ці цифри вірні, то кількість загиблих для росії буде величезною – її можна порівняти з 15 000 радянськими солдатами, які загинули під час 10-річної війни в Афганістані. Досі в росії це вторгнення дуже непопулярне, оскільки воно коштувало країні великої крові.
2) Українці тепер ненавидять росію
Одним з імовірних наслідків цієї війни є те, що багато українців будуть мати стійку неприязнь до росії, особливо після бомбардувань будинків та об'єктів цивільної інфраструктури, включаючи дитячу лікарню та пологовий будинок у Маріуполі, а також Драмтеатр, де цілі сім'ї ховалися в укритті.
Міжнародна спільнота розглядає їх як військові злочини. росія стверджує, що не завдавала ударів по мирним жителям.
Президент України Володимир Зеленський підсумував настрої в країні на початку березня, заявивши, що «ми не пробачимо, не забудемо, ми покараємо всіх, хто вчинив злодіяння у цій війні на нашій землі».
“Для них не буде на цій землі тихого місця, окрім могили», – додав він.
Президент рф путін звеличував культурні, мовні та історичні зв'язки між росією та Україною, але він своїм вторгненням вбив клин між двома народами.
Депутат українського парламенту Кіра Рудик написала у Твіттері у понеділок, що те, що українські будинки горять внаслідок російських нападів, «просто викликає у нас ще більшу лють», тоді як інший депутат приєднався до закликів до репарацій у розмірі $400 млрд від росії на відновлення України.
В останні роки путін дратував українців, стверджуючи, що Україна не є «навіть державою» і що вона є історичною частиною – і навіть витвором – росії.
Українці, з іншого боку, намагалися утвердити свою незалежність від росії, відкидаючи проросійську політику (і політиків) та організувавши не одне, а два драматичні повстання у 2004 та 2013 роках. В останньому «Євромайдані» тисячі українців, незважаючи на жорстокість поліції та репресії, боролися за політичні зміни та вступ України в ЄС.
Ці амбіції тільки посилилися при президенті Зеленському, який попросив ЄС прискорити вступ України до блоку, визнавши при цьому, що Україна може ніколи не вступити до НАТО – оскільки вона прагне знайти компроміс.
3) Економічний крах росії
Міжнародну спільноту звинувачували у повільності та неефективності, коли росія анексувала Крим в України у 2014 році. Цього разу, коли почалося повномасштабне вторгнення росії, західні демократії запровадили широкомасштабні санкції щодо ключових російських секторів, підприємств та приватних осіб, пов'язаних з кремлем.
В результаті очікується, що цього року російська економіка впаде у глибоку рецесію. Інститут міжнародних фінансів прогнозує, що економіка росії скоротиться на цілих 15% у 2022 році через війну. Він також передбачив спад на 3% у 2023 році та попередив, що війна «знищить п'ятнадцять років економічного зростання».
Аналітики TS Lombard прогнозують, що російські громадяни зазнають «серйозного удару» внаслідок поєднання рецесії та високої інфляції. Рівень інфляції в річному обчисленні становив 9,2% у лютому і, як очікується, помітно зросте в березні, і існує «правдоподібний діапазон на кінець року 30-35%», заявили експерти у свіжому дослідженні.
Вони додали, що це може мати важливі середньо- та довгострокові наслідки, особливо на політичному рівні, внаслідок чого популярність путіна, ймовірно, впаде.
Однак вони відзначили один спосіб, яким росія може пом'якшити вплив санкцій на свою економіку: збільшення експорту нафти до Китаю та Індії. Її підтримують і нафтовидобувні союзники росії з ОПЕК.
4) Європа відмовляється від російських енергоносіїв
Війна також прискорила відмову Європи від імпорту енергоносіїв із росії, що дуже вплинуло на доходи, які країна отримує від свого нафтогазового бізнесу.
Вторгнення також зробило газопровід «Північний потік 2» вартістю $11 млрд непотрібним – можливо, назавжди.
ЄС, який імпортував близько 45% свого газу з росії у 2021 році, зобов'язався скоротити свої закупівлі російського газу на дві третини до кінця року, а Єврокомісія хоче припинити купувати російське викопне паливо до 2030 року. Тим часом США намагаються заповнити дефіцит газу, поставляючи до регіону власний СПГ.
«Ми знаємо, що Європа дозволила собі стати надто залежною від росії [щодо енергоресурсів], особливо Німеччина. Але для зміни джерел енергії потрібен час, це не так просто, як вимкнути світло на ніч», – зазначає Фред Кемпе, президент та генеральний директор Атлантичної ради.
5) Росія об'єднала Захід
Протягом приблизно 22 років перебування путіна при владі він систематично і неодноразово намагався послабити та підірвати Захід, чи то втручання у демократичні процеси в США (президентські вибори 2016 року) та Європі (з фінансуванням правих політичних груп) чи серйозні інциденти, такі як використання нервово-паралітичних речовин проти його ворогів.
Експерти вважають, що путін, ймовірно, очікував, що його вторгнення в Україну роз'єднає Захід, оскільки країни не зможуть домовитися про санкції або відправку зброї Україні, але виявилося, що все навпаки.
«Реакція Заходу є безпрецедентною. Це перевершує всі очікування – згуртованість і набагато більше, ніж будь-хто в росії готувався до чогось подібного», – сказав CNBC політолог і головний редактор журналу Riddle Russia Антон Барбашин.
«По суті це остаточна економічна війна, яка зруйнує економіку росії, якою ми її знаємо. Чи стримають ці санкції путінську війну в Україні – ні, але вони, безумовно, значно скоротять час путіна при владіі», – додав Барбашин.
Нагадаємо, один із засновників Bellingcat Христо Грозєв заявив, що путіна будуть усувати від влади, питання лише в тому, коли.