Експертний звіт Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) виявив «чіткі закономірності» порушень міжнародного гуманітарного права російськими військами в Україні та детально описав численні інциденти, які, за його словами, можуть кваліфікуватися як воєнні злочини, передає CNN.
У звіті йдеться, що було виявлено «достовірні докази», які свідчать про те, що «навіть найголовніші права людини (право на життя, заборона тортур та інших нелюдських та принизливих видів поводження та покарання) були скоєні, в основному в районах, що знаходилися під фактичним контролем росії».
«Загалом звіт документує перелік нелюдських дій, вчинених російськими військами в Україні, – заявив посол США Майкл Карпентер у заяві до ОБСЄ у середу».
У 110-сторінковому звіті докладно описані повідомлення про цілеспрямовані вбивства, тортури, насильницькі зникнення і зазначається, що місія щодо встановлення фактів «отримала кілька звітів, які іноді супроводжуються фотодоказами, в яких стверджувалося, що російські війська використовували емблему Червоного Хреста, медичні автомобілі з українськими прапорами, українську армійську чи поліцейську форму чи їх транспортні засоби, білі прапори, цивільний одяг та символіку ОБСЄ для успішного проведення своїх військових операцій».
У звіті є повідомлення про українського перекладача, який «дев'ять днів перебував у полоні» у російських силовиків. Його тримали у крижаному підвалі, неодноразово били залізним прутом та прикладами, катували електрикою, позбавляли їжі на 48 годин та піддавали інсценуванню страти.
Щодо багатьох інцидентів у звіті йдеться, що вони є воєнними злочинами, але не оголошуються такими повною мірою. Проте атаку на пологовий будинок у Маріуполі названо «явним порушенням міжнародного гуманітарного права, а винні у ньому скоїли воєнний злочин».
«Якщо одна лікарня може бути використана при обороні у військових цілях, або знищена помилково, то навряд чи це можливо, коли знищено 50 лікарень», – йдеться у доповіді.
Звіт став результатом тритижневої місії щодо встановлення фактів трьох експертів ОБСЄ та охоплює період часу від початку війни 24 лютого до 1 квітня. У звіті наголошується, що експерти зіткнулися з низкою обмеження – брак часу та ресурсів, відсутність доступу до окупованих ділянок України – тому «детальна оцінка більшості тверджень про порушення МГП та виявлення воєнних злочинів та злочинів проти людяності щодо конкретних інцидентів не можлива».
Звіт не охоплює період, коли стали відомі події, подібні до звірств у Бучі.
Експерт визнав, що «порушення мали місце як з українського, так і з російського боку», але додав, що порушення, вчинені росією, «набагато більші за своїм характером та масштабом». Він додав, що більшість порушень, про які повідомляє Україна, пов'язані із поводженням з російськими солдатами.