Хто купує російську нафту, а хто припинив – огляд від Reuters

Експорт російського дизельного палива з балтійського порту Приморськ у травні може скоротитися на 30%

фото Shutterstock

Після початку російського вторгнення в Україну 24 лютого Австралія, Велика Британія, Канада та США запровадили пряму заборону на закупівлю російської нафти, але 27 членів Євросоюзу досі не змогли домовитися про повне ембарго.

Блок схиляється до заборони імпорту російської нафти до кінця року у рамках шостого пакету санкцій проти росії, пише Reuters.

Німеччина, найбільша економіка ЄС, заявила, що зможе витримати ембарго ЄС на імпорт російської нафти до кінця цього року, навіть незважаючи на те, що зупинка може призвести до дефіциту.

Угорщина заявила, що, як і раніше, виступає проти будь-якого ембарго Євроcоюзу на імпорт російської нафти та газу.

Однак багато нафтопереробних заводів у Європі припинили купувати російську нафту добровільно або пообіцяли це зробити, коли закінчиться термін їх довгострокових контрактів.

Великі світові компанії також планують скоротити закупівлю російської нафти та палива з 15 травня.

В результаті експорт російського дизельного палива з балтійського порту Приморськ, ключового джерела постачання до Європи, у травні може скоротитися більш ніж на 30%.

Китай та Індія, які відмовилися засудити дії росії, продовжують купувати російську нафту.

Нижче наведені нинішні та колишні покупці російської нафти.

Bharat Petroleum

Індійська державна нафтопереробна компанія Bharat Petroleum Corp Ltd купила у трейдера Trafigura 2 млн барелів російської нафти Urals на відвантаження у травні, повідомили дві особи, знайомі з покупкою. Компанія регулярно купує російську нафту марки Urals для свого нафтопереробного заводу Kochi потужністю 310 000 барелів на добу на півдні Індії. 

HELLENIC PETROLEUM

Найбільший нафтопереробний завод Греції споживає близько 15% російської нафти. Раніше цього місяця компанія забезпечила додаткові поставки із Саудівської Аравії.

HINDUSTAN PETROLEUM

За даними торгових джерел минулого тижня, індійський державний нафтопереробний завод закупив 2 млн барелів російської нафти Urals для відвантаження у травні.

INDIAN OIL CORP

Найбільший індійський нафтопереробний завод з 24 лютого купив 6 млн барелів нафти марки Urals і має контракт на постачання з «Роснефтью» до 15 млн барелів російської нафти в 2022 році.

Проте нафтопереробний завод, який також купує нафту від імені своєї дочірньої компанії Chennai Petroleum, виключив зі свого останнього тендеру кілька сортів нафти з високим вмістом сірки, зокрема Urals, згідно з джерелами в торгових мережах.

Найбільший в Італії нафтопереробний завод, що належить контрольованій російським ЛУКОЙЛом  швейцарській компанії Litasco SA, був змушений закуповувати майже всю сиру нафту у свого російського власника, оскільки міжнародні банки більше не надають йому кредиту.

Італійський уряд розглядає тимчасову націоналізацію ISAB як один із варіантів на випадок запровадження санкцій проти російської нафти, повідомили два джерела в уряді. 

Нафтопереробний завод Leuna, що не має виходу до моря, у східній Німеччині, контрольний пакет акцій якого належить французькій компанії TotalEnergies, також отримує російську нафту трубопроводом «Дружба».

MANGALORE REFINERY AND PETROCHEMICALS

Державний індійський нафтопереробний завод купив 1 млн барелів російської нафти марки Urals для відвантаження у травні на тендері у європейського трейдера, що є рідкістю завдяки запропонованій знижці.

На російську нафту, як і раніше, припадає близько 14% споживання найбільшого НПЗ Німеччини Miro, 24% якого належить Роснєфті.

MOL

Угорська нафтова компанія, що управляє трьома нафтопереробними заводами в Угорщині, Словаччині та Хорватії, продовжує закуповувати російську нафту трубопроводом «Дружба», а також нафтопродукти. 

Компанія заявила, що на заміну імпорту російської нафти у разі повного європейського ембарго піде від 2 до 4 років і коштуватиме від $500 до $700 млн.

Індійський приватний нафтопереробний завод, який частково належить «Роснєфті», купив російську нафту після річної перерви, купивши у Trafigura близько 1,8 млн барелів нафти марки Urals. 

Болгарський нафтопереробний завод, що належить російській компанії «Лукойл» (на російську нафту припадає близько 60% його споживання), продовжує переробляти російську нафту.

Німецький нафтопереробний завод PCK Schwedt, що на 54% належить «Роснєфті», отримує сиру нафту трубопроводом «Дружба».

Індонезійська державна енергетична компанія PT Pertamina розглядає можливість купівлі сирої нафти у росії, оскільки вона шукає нафту для нещодавно модернізованого нафтопереробного заводу. прочитайте більше

PKN Orlen

Найбільший у Польщі нафтопереробний завод припинив купувати російську нафту на спотовому ринку, перейшовши на нафту Північного моря, але, як і раніше, купує нафту марки Urals за попереднім замовленням. Термін дії контрактів закінчується до кінця цього року.

Компанія, що управляє НПЗ у Литві, Польщі та Чехії, у березні збільшила прибуток від переробки завдяки знижці, яку вона платить за російську нафту. 

Китайська державна компанія Sinopec, найбільший нафтопереробний завод в Азії, продовжує закуповувати російську нафту за раніше укладеними довгостроковими контрактами, але уникає нових спотових угод.

BP

Британський нафтовий гігант, який відмовляється від своєї частки в «Роснєфті», не укладатиме нових угод з російськими підприємствами на навантаження в російських портах, за винятком випадків, «необхідних для забезпечення безпеки поставок».

Найбільший нафтопереробний завод Японії припинив закупівлю сирої нафти в росії, тоді як деякі вантажі, замовлені відповідно до попередніх угод, прибудуть в Японію. Компанія планує надалі закуповувати в альтернативних джерел із Близького Сходу.

ENI

Енергетична група, що на 30,3% належить уряду Італії, призупиняє закупівлі російської нафти.

Ніяка російська нафта не буде використовуватися на німецькому НПЗ Bayernoil, у якому Eni та «Роснєфть» мають частки.

EQUINOR

Державна енергетична компанія Норвегії припинила торгівлю російською нафтою, оскільки згортає свою діяльність у країні.

GALP

Португальська нафтогазова компанія призупинила нові закупівлі нафтопродуктів з росії або російських компаній.

GLENCORE

Глобальна гірничодобувна та торгова компанія, якій належить 0,57% акцій «Роснєфти», заявила, що продовжить виконувати свої зобов'язання за раніше підписаними контрактами, але «не вступатиме в будь-які нові торгові операції щодо товарів російського походження, якщо тільки це не буде вказано відповідним державним органом». 

NESTE

Фінський нафтопереробний завод не купував російську нафту на спотовому ринку з початку війни і не планує підписувати нові угоди, коли в липні закінчиться чинний довгостроковий контракт на постачання. З початку квітня НПЗ замінив близько 85% російської нафти на інші сорти. прочитайте більше

OMV PETROM

Найбільша румунська нафтогазова компанія, контрольована австрійською OMV, заявила, що готується відмовитись від імпорту російської нафти, яка становить близько 30% річних потреб її нафтопереробного заводу Petrobrazi.

Найбільший нафтопереробний завод Швеції, що належить саудівському мільярдеру Мохаммеду Хусейну аль-Амуді, «припинив» нові замовлення на російську нафту, на які припадало близько 7% його закупівель, замінивши їх на барелі з Північного моря.

REPSOL

Іспанська компанія припинила закуповувати російську нафту на спотовому ринку.

SHELL

Найбільший у світі нафтотрейдер припинив купувати російську нафту і 27 квітня заявив, що більше не прийматиме продукти нафтопереробки з будь-яким російським вмістом, включаючи паливні суміші.

Глобальний трейдер сировинних товарів, що базується в Женеві, планує припинити всі закупівлі сирої нафти у «Роснєфті» до 15 травня, коли набудуть чинності більш жорсткі правила ЄС щодо продажу російської нафти, і «істотно» скоротити обсяг нафтопродуктів, які він купує у «Роснєфті».

Французька нафтова компанія заявила, що більше не укладатиме або продовжуватиме чинні контракти на купівлю російської сирої нафти та нафтопродуктів з метою припинити всі закупівлі до кінця 2022 року. 

Контракти в основному охоплюють поставки для нафтопереробного заводу Leuna у східній Німеччині, який отримує російську нафту трубопроводом «Дружба», а також постачання дизельного палива до Європи.

Швейцарський нафтопереробний завод, якому належить 51,4% німецького НПЗ Bayernoil, заявив, що не планує укладати нові угоди щодо купівлі російської нафти.

Нагадаємо, Німеччина готова запровадити нафтове ембарго щодо росії, заявив міністр фінансів країни.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS