На автобусах, оточених білими автомобілями ООН і Червоного Хреста, трохи більше 150 жінок і дітей, які тижнями ховалися в надрах маріупольського заводу “Азовсталь” під безперервними російськими бомбардуваннями, прибули у вівторок на територію, контрольовану Україною, передає NYT.
Їхня евакуація стала рідкісною, хоч і невеликою перемогою дипломатії та незвичайних поступок з боку російських військ, які з початку війни 24 лютого несуть смерть та страждання цивільному населенню України.
«Я була в «Азовсталі» два з половиною місяці, і нас бомбили з усіх боків, – сказала старша жінка Ольга Савіна, виходячи з білого автобуса. Вона поскаржилася, що сонце обпалило їй очі після стількох днів під землею.
Переговорники від ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста виступили посередниками при укладанні угоди з росіянами, що дозволило цивільним залишити «Азовсталь».
За словами українських офіційних осіб та військовослужбовців, за кілька днів до припинення вогню російські війська посилили свої атаки на завод, що призвело до обвалів, ускладнило рятувальні роботи та призвело до невідомої кількості смертей та поранень людей, які досі перебувають під завалами.
Евакуйовані – це лише частина мирних жителів, які перебували в пастці на заводі, а також невідома кількість українських солдатів, чиї запаси їжі, води та ліків скоротилися до критичного рівня.
Мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив у вівторок у телеінтерв'ю, що на заводі все ще ховаються понад 200 мирних жителів, а у місті залишилося понад 100 000 людей.
Обстріл заводу відновився майже відразу після того, як міжнародні переговорники разом з евакуйованими поїхали.
У понеділок російські сили із застосуванням авіації, танків та артилерії завдали ударів по будинках, де ще ховалися мирні жителі, йдеться у заяві в Telegram полку «Азов», бійці якого знаходяться на території заводу.
Шлях евакуйованих із Маріуполя зайняв три дні, вони пройшли через смугу окупованої території та десятки блокпостів. На парковці торгового комплексу «Епіцентр» у Запоріжжі їх зустрічав парад гуманітарних працівників, які запропонували чай, їжу та тихе місце для відпочинку у великому білому наметі.
Сьогодні повідомлялося, що рашисти розпочали штурм заводу «Азовсталь».