Фінляндія відмовилася від оплати російського газу в рублях

Країна планує подати до арбітражу позов про перегляд контракту на постачання газу

фото DR

Фінська державна компанія Gasum не погодилася на вимоги російської сторони про перехід на нову систему оплати газу, йдеться в  повідомленні компанії.

У зв'язку з цим Gasum попередив про «підвищений ризик» припинення постачання газу з росії. Компанія зазначає, що готувалася до цієї ситуації разом із клієнтами та владою країни. У літній період 2022 року Фінляндія сподівається на постачання газу з Естонії, проте обмеження пропускної спроможності магістралі можуть ускладнити це завдання.

У квітні цей газопровід не прокачував газ, а з 1 травня безперервно транспортує паливо до Фінляндії, свідчать дані європейських газотранспортних операторів.

У Gasum повідомили, що мають намір подати до арбітражу позов про перегляд контракту на постачання газу. Крім питання оплати в рублях, підкреслили в компанії, сторони мають також інші розбіжності.

Фінляндія купує російський газ понад 45 років. Останній контракт було укладено у 2015 році, він має діяти до кінця 2031 року.

31 березня президент росії путін підписав указ про торгівлю газом із «недружніми» країнами. Згідно з ним, оплата повинна проводитися з рублевого рахунку в російському банку. 

Наприкінці березня сім найбільших економік світу – Велика Британія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія та США – одноголосно відхилили цю вимогу. Згодом до них приєдналися Польща та Болгарія, а Єврокомісія оголосила, що запропонована росією схема оплати є спробою обійти санкції.

Наразі вже припинено поставки російського газу в Польщу і Болгарію через відсутність прийнятного для партнерів способу оплати. Пізніше у травні закінчуються терміни платежів й інших європейських країн, які отримують газ із рф.

У травні Єврокомісія повідомила, що ЄС підготував уточнені рекомендації для компаній Євросоюзу щодо купівлі російського газу без порушення санкцій. У нових рекомендаціях планується прописати, що покупці газу можуть відкривати в Газпромбанку рахунок, робити платіж у євро або доларах, який автоматично конвертуватиметься в рублі, і оплата вирушить на рахунок постачальника.

Тим часом «Газпром» переконує європейських покупців газу в тому, що розрахунки в рублях не є порушенням санкцій. 

Нагадаємо, Єврокомісія планує змусити країни Євросоюзу ділитися газом між собою – такий план може бути ухвалений 18 травня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS