Лідери ЄС у понеділок ясно дали зрозуміти, що їм не вдасться домовитися про заборону імпорту російської нафти на саміті в Брюсселі, що викликало різку критику з боку президента України Володимира Зеленського, пише Reuters.
Євросоюз запровадив п'ять пакетів санкцій з моменту вторгнення росії в Україну 3 місяці тому, продемонструвавши швидкість та єдність.
Але згоду щодо шостого пакету – і, зокрема, щодо заборони на нафту – знайти не так просто, оскільки багато країн залежать від російської нафти.
Лідери 27 країн ЄС мають намір узгодити на дводенному саміті принцип можливого нафтового ембарго.
Але влада Угорщини, яка чинить найбільший опір цій угоді, заявила, що не піде на жодні компроміси.
«Наразі взагалі ніяких компромісів», – заявив після прибуття на саміт прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, яка запропонувала шостий пакет санкцій на початку травня, зазначила: «Ми ще не досягли узгодження”.
Але Зеленський засудив відсутність рішучості ЄС.
«Чому ви залежите від росії, від їхнього тиску, а не навпаки? Росія має залежати від вас. Чому росія досі може заробляти майже мільярд євро на день, продаючи енергоносії?” – Зеленський звернувся до лідерів ЄС.
«Чому терористичні банки досі працюють із Європою та світовою фінансовою системою? І чому на території Євросоюзу все ще активні російські пропагандистські канали? Це інформаційна зброя російської федерації. Серйозні питання», – сказав він.
Крім нафтового ембарго ЄС не зміг узгодити ще одне санкційне обмеження: з шостого пакету через заперечення Кіпру прибрали заборону на купівлю росіянами нерухомості в Європі, повідомляє Bloomberg.
Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас заявила, що більш реалістично чекати на угоду про нафтове ембарго через кілька тижнів, на наступному саміті ЄС 23-24 червня.
«Ми забуваємо загальну картину, – сказав прем'єр-міністр Латвії Криш'яніс Каріньш. – Це лише гроші. Українці в цей час розплачуються своїми життями».
Шостий пакет санкцій включатиме заборону на імпорт нафти морем, а санкції щодо трубопровідної нафти, що постачається в Угорщину, Словаччину та Чехію по нафтопроводу “Дружба”, будуть введені через деякий час.
Орбан сказав, що Угорщина буде готова підтримати угоду, «якщо будуть рішення щодо забезпечення безпеки енергопостачання Угорщини, яких у нас зараз немає».
Угорщина отримує російську нафту трубопроводом “Дружба”, який проходить через Україну. Спочатку вимагаючи виняток для трубопроводів, він тепер озвучив нові вимоги і шукає гарантії постачання.
«Щоразу висуваються нові вимоги… це ціль, що рухається, і таким чином неможливо досягти угоди», – сказав один із дипломатів ЄС.
Одним із відчутних результатів саміту має стати угода про пакет кредитів ЄС на суму 9 мільярдів євро, щоб Україна могла підтримувати роботу свого уряду та платити заробітну плату приблизно два місяці.
Лідери також підтримають створення міжнародного фонду для відновлення України після війни, деталі якого буде визначено пізніше.