«Я просто хочу повернутися додому, в Крим»: у складі ЗСУ воює батальйон кримських татар

Вони хочуть, щоб їх перекинули на Херсонський напрямок, ближче до свого дому

фото REUTERS/Edgar Su

Стоячи серед обгорілих залишків придорожнього готелю на головній трасі під Києвом, Іса Акаєв розповідає кореспонденту Reuters, що чому він створив мусульманський добровольчий підрозділ і воює за Україну.

«Я просто хочу повернутися додому, в Крим», – каже 57-річний Акаєв, батько 13 дітей, чоловік з довгою сивою бородою і голеною головою.

Коли у 2014 році росія окупувала його рідний Крим, Акаєв переїхав до Києва та сформував батальйон «Крим» – невеликий підрозділ, у якому домінують кримські татари.

Після вторгнення росії в Україну 24 лютого півсотні бійців його підрозділу взяли участь у боях навколо Київської області, але тепер вони хочуть, щоб їх перекинули на південний фронт, щоб боротися у Херсонській області, ближче до Криму.

Їхня мета повернути Крим виглядає важче, ніж будь-коли, після того, як більша частина Херсонської області перейшла під контроль росії на початку війни, відкинувши українські війська більш ніж на 100 км від півострова.

Більшість кримських татар виступили проти анексії Криму москвою. Дід і бабуся Акаєва разом з іншими кримськими татарами були депортовані за наказом диктатора Іосіфа Сталіна у 1944 році, їх звинуватили у співпраці з нацистською Німеччиною.

Татарам дозволили повернутися зі своїми нащадками лише у 1980-х роках, Акаєв повернувся в Крим з Узбекистану у 1989 році. Вони вітали розпад Радянського Союзу у 1991 році як звільнення.

Побоюючись нової хвилі репресій під владою Москви, Акаєв переїхав до Києва в 2014 році, де спочатку отримав відсіч з боку українських силовиків.

«Було дуже важко, багато людей не довіряли мусульманам, а особливо кримським татарам. Усі думали, що сепаратистами будемо ми, а не хтось інший», – сказав він.

Але коли у 2014 році сепаратисти, які підтримували росію, підняли зброю проти України на сході Донбасу, все змінилося.

Його групі дозволили зареєструватися як добровольчий загін при МВС України, і вона брала участь у конфлікті, при цьому троє її бійців було поранено. Минулого місяця вони підписали контракти, щоби стати повноцінним підрозділом української армії.

Представник президента України заявив у березні, що таких добровольчих батальйонів наразі налічується понад 100.  Уряд України вшановує їх як героїв, відзначаючи їхні подвиги у День добровольців, який відзначається щороку.

Більше половини батальйону Акаєва складають кримські татари, що становлять близько 15% населення Криму.

«Основну частину складають кримчани, тому що вони хочуть звільнити свій півострів, але в батальйоні немає правила, що учасниками мають бути лише кримчани», – сказав Сергій, українець, який прийняв іслам у 2004 році і є імамом загону.

У батальйоні зобов'язані дотримуватися певних правил, у тому числі діє заборона на вживання алкоголю.

«Кримські татари більше постраждали від російської окупації, тому вони почуваються ближче до нас», – каже Муаз, етнічний кабардинець із Північного Кавказу, який приєднався до батальйону рік тому.

У звіті ООН за 2017 рік росія звинувачується у скоєнні «серйозних» порушень прав людини у Криму, включаючи залякування татар, обшуки будинків та затримання.

За словами Акаєва, батальйон «Крим» провів розвідку російських військ у районі села Ясногородка за 25 км на захід від Києва, а потім у Мотижині.

«Жителі тут спочатку дуже злякалися, побачивши нас, бо не знали, хто ми такі. Нам доводилося кричати «ми українці». Потім люди почали несміливо виходити з будинків та пригощали нас чаєм».

Спалений готель на київській трасі має для Акаєва особливе значення.

«Ми хотіли купити це місце, побудувати тут кримськотатарську школу та мечеть… Нічого не вийшло, а потім сталося це», – сказав Акаєв, вказуючи на обгорілі залишки будівлі, результат російських обстрілів.

«Я й досі мрію про цей проєкт, а насправді хочу повернутися додому в Крим», – каже він.

Нагадаємо, завдяки тому, що росія кинула більшість сил на Сєверодонецьк, це допомогло Україні наступати під Херсоном.

Як повідомлялося, білоруський батальйон Калиновського, що воює на боці України, став полком.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS