Що сталося. Саудівська Аравія дала зрозуміти західним союзникам, що готова збільшити видобуток нафти, якщо в Росії він істотно скоротиться під тиском санкцій.
Джерело. Про це пише Financial Times.
Докладно. Саудівська Аравія вважає, що їй необхідно тримати вільні виробничі потужності в резерві, і чинить опір закликам Білого дому прискорити збільшення видобутку, попри те що ціни на нафту торгуються вже близько 120 доларів за барель. .
«Саудівська Аравія усвідомлює ризики і те, що втрата контролю над цінами на нафту не в її інтересах», – сказав один із співрозмовників.
На думку Саудівської Аравії, хоча ринок нафти, безсумнівно, перевантажено, що сприяло зростанню цін, справжнього дефіциту поки немає, кажуть дипломати та джерела в галузі. Однак ситуація може змінитися, оскільки відновлення світової економіки після COVID-19, зокрема відкриття великих міст в Китаї, підвищує попит, а вірогідність істотного скорочення видобутку нафти в росії зросла. До вторгнення в Україну рф виробляла понад 10% світової нафти.
Саудівська Аравія при цьому неодноразово відкидала заклики Білого дому та G7 збільшити видобуток. Однак, за словами джерела, кілька візитів в останні тижні високопоставленої американської делегації, в тому числі координатора Білого дому з близькосхідної політики Бретта Макгерка і посланника Білого дому з енергетичних питань Амоса Хохштейна, допомогли поліпшити відносини.
«Саудівська Аравія погодилася змінити тон, щоб спробувати «заспокоїти» ціни в межах зближення з адміністрацією Джо Байдена. Джерело також запевнило, що зрештою вона відреагує збільшенням видобутку, якщо на ринку нафти виникне криза пропозиції», – пише видання.
Крім того, збільшення виробництва, заплановане на вересень, може бути перенесено на липень і серпень, хоча це все ще вимагає схвалення ОПЕК.
При цьому, за словами міністра нафти та мінеральних ресурсів Саудівської Аравії принца Абдул-Азіз ібн Салмана, росія, як і раніше, є важливим партнером в альянсі ОПЕК+. Однак москві може бути запропоновано звільнення від цільового показника видобутку, якщо її видобуток істотно знизиться. Раніше подібне вже відбувалося з Лівією та Іраном, коли війна й санкції перешкоджали видобутку.