Санкції проти росії, які були запроваджені через вторгнення в Україну, серйозно вдарили по перспективах російських металургів: найбільші підприємства зіткнулися з падінням продажів та неможливістю реалізувати свою продукцію за кордоном.
Обмеження вже спричинили обвал внутрішніх цін на металопрокат, що різко б'є по доходах підприємств і ставить їх на межу рентабельності. Про це пишуть «Ведомости».
Вартість гарячекатного прокату в росії в період з січня по початок червня впала на 40%, а арматури – на 41%, до 46 272 рублів і 41 163 рублів за тонну відповідно. У січні ці ціни на внутрішньому ринку перебували на рівні 77 000 рублів і 70 000 рублів за тонну відповідно, при цьому на міжнародних ринках вони торгувалися в районі $749 і $712 за тонну. Така значна різниця між внутрішніми та експортними цінами – норма для російського ринку через чинне податкове законодавство.
Однак тепер експортні та внутрішні ціни майже зрівнялися через обвал внутрішнього споживання (різке зниження попиту від машинобудування та будівельного сектору), санкцій, проблем з логістикою та надто сильним курсом рубля. Більше того, через ризик санкцій та надлишок російської продукції на внутрішньому ринку експортна ціна опинилася під додатковим тиском – покупці вибивають собі знижку, змушуючи російські компанії продавати мало не собі на збиток.
Сукупність факторів змушує найбільші підприємства скорочувати виробництво. Джерело видання у галузі стверджує, що за плоским металопрокатом підприємства будуть змушені скоротити виробництво на 20–60%, а підприємства сортового прокату вже не завантажені на 20–30%.
«За попередніми оцінками, тільки компанії асоціації «Російська сталь» (об'єднує найбільші підприємства чорної металургії) отримають у липні збиток на рівні 15 млрд рублів», – підсумував співрозмовник.
Представник «Сєвєрсталі» заявив, що ситуація із замовленнями зараз «вкрай напружена». Більше того, він визнав, що постачання продукції в Китай при курсі долара нижче 63 рублів просто нерентабельні і завдають збитків. За його словами, компанія активно шукає нові ринки в Азії, Північній Америці та на Близькому Сході.
Металурги в травні вже просили допомоги у держави, зокрема, вони просили знизити податкове навантаження, щоб скоротити витрати та зберегти рентабельність бізнесу, однак влада відмовилася змінювати поточний податковий режим, зазначивши, що подібні пільги значно зменшать доходи бюджету.