В росії соціологічні центри – ВЦВГД та ФОМ – ставлять респондентам питання «з підказкою» та не публікують «поганих» відповідей. Роблять вони це на вимогу Кремля. Про те, як російська влада маніпулює громадською думкою за допомогою соцопитувань, пише Радіо Свобода з посиланням на розслідування «Проекту».
За словами співрозмовників «Проекту», які працювали у ВЦВГД та ФОМ, центри не публікують значну частину результатів соцопитувань: ВЦВГД – мінімум третину, ФОМ – 50–70%.
Наприклад, про опозиційного політика Олексія Навального ВЦВГД питає майже в кожному телефонному опитуванні, але результатів не публікує.
Крім того, у 2020 році влада заборонила підконтрольним ЗМІ писати новини за даними опитувань недержавної соціологічної організації «Левада-центр».
Також примітно, що соціологи ставлять респондентам питання «з підказкою» – так звані формуючі питання, – і отримують потрібні Кремлю відповіді.
Напередодні війни ВЦВГД запитав громадян про визнання незалежності т.зв. «лнр» та «днр»:
«Скажіть, будь ласка, рішення президента про визнання росією незалежності “днр” та “лнр” ви підтримуєте чи не підтримуєте?» Насправді, це питання про схвалення президента, пояснює доцент Шанінки Олексій Тітков.
Згідно з опитуваннями ВЦВГД та ФОМ, абсолютна більшість опитаних – від 65% до 76% – підтримує вторгнення в Україну. Проте соціологічні центри зазвичай не кажуть, скільки росіян відмовилося відповідати питанням. За даними від співробітника ФОМ, у середньому відповідати відмовляються 15 осіб з 18, серед причин – фраза «Я не хочу сісти».
За словами політтехнолога, який працює з Адміністрацією президента, атмосфера страху в росії настільки велика, що впливає на результати опитувань, тому всерйоз сприймати дані соціологів наразі не варто.
Деякі експерти критикують проведення соцопитування під час війни.