Саудівська Аравія різко збільшила експорт нафти у Європу, замінюючи російські поставки, які потрапили під ембарго в рамках шостого пакету санкцій і до кінця року мають бути заборонені повністю.
Прокачування близькосхідних барелів до європейських країн трубопроводом SuMed, що йде через Єгипет, в липні досягло 1,2 млн барелів на добу і порівняно з початком року підскочило вдвічі, повідомляє Bloomberg з посиланням на власні моніторингові дані.
Постачання трубою, яка качає саудівську нафту, почали зростати після початку війни в Україні. Минулого року вони становили в середньому 0,6 млн барелів на місяць, у березні – 0,7 млн, а квітні-червні – 0,8-0,9 млн.
У липні, коли чиновники адміністрації Джо Байдена вели закулісну роботу, щоб умовити саудитів збільшити видобуток і замінити російські постачання, прокачування нафтопроводом зросло ще на третину. Її поточні рівні близькі до рекордних в історії. Більше нафти Саудівська Аравія постачала в Європу тільки під час цінової війни з росією у квітні 2020 року.
На додачу до трубопровідних постачань 1,2 млн барелів на добу з Близького Сходу везуть до Європи танкери, що йдуть через Суецький канал, оцінює Bloomberg.
Це переважно нафта з Іраку, другого за обсягом видобутку члена ОПЕК.
Таким чином, загалом 2,4 млн барелів з Близького Сходу отримують європейські країни щодня – це на 90% більше, ніж у довоєнному січні.
Новий сплеск поставок відбувся після того, як чиновники адміністрації Байдена звернулися до Ер-Ріяду з проханням збільшити видобуток, щоб збити ціни, які злетіли після початку вторгнення росії в Україну, і допомогти Заходу ввести жорсткі санкції проти росії.
Дипломатична робота, що тривала більше місяця, завершилася візитом Байдена в Саудівську Аравію, за підсумками якого було підписано 18 угод – щодо інвестицій, космосу, IT, а також про передачу під контроль Ер-Ріяда двох островів у Червоному морі, де з кінця 1970х розміщувалися американські миротворці.
Щодо нафти, то публічно саудити не дали жодних обіцянок. Але угоди було досягнуто, повідомили Bloomberg американські чиновники. За їхніми словами, на деталі варто чекати не раніше наступного засідання ОПЕК+, яке відбудеться на початку серпня.
За матеріалами The Moscow Time