25 липня російські ЗМІ з посиланням на Центр громадських зв'язків ФСБ росії повідомили, що співробітники української військової розвідки нібито намагалися завербувати російських льотчиків та схилити їх здатися і передати ЗСУ російські літаки – для цього здійснити переліт та посадку повітряних суден на контрольовані ЗСУ аеродроми. Натомість їм нібито пообіцяли грошову винагороду та гарантії отримання громадянства однієї з країн ЄС.
ЗМІ стверджували, що ФСБ зірвала операцію української військової розвідки щодо викрадення літаків ВПС росії, яку нібито курирували спецслужби НАТО.
Однак насправді ця операція виявилася оперативної грою української розвідки, пише The Insider.
ФСБ звинуватила журналіста-розслідувача Bellingcat Христо Грозєва у сприянні за винагороду українській розвідці, яка нібито планувала операцію щодо викрадення російських військових літаків.
Проте сам Грозєв у Twitter опублікував тред, у якому пояснив, що видання вело хроніку «однієї з найдурніших» розвідувальних та контррозвідувальних операцій усіх часів.
За його словами, насправді ця операція була великою помилкою ФСБ, яка розкрила дані десятків офіцерів розвідки, а також їх методи роботи та секретні активи.
Він нагадав про затримання в Білорусі 33 «вагнерівців» у 2020 році. Коли росія вторглася в Україну, деякі з українських оперативників вирішили повторити схему, заманити пілотів та змусити їх здатися.
Українські оперативники звернулися до російських льотчиків із пропозицією здатися і здати техніку за винагороду, команда Грозєва дізналася про це та вирішила зняти документальний фільм про «операцію».
Він стверджує, що кілька російських військових льотчиків навіть надіслали відеозаписи підтвердження доступу зсередини літаків. Грозєв зазначив, що зараз ФСБ подає ці відео як «витік», розмиваючи зображення кабіни.
Після цього розпочалися «переговори» між українськими вербувальниками та російськими льотчиками, при цьому льотчики, як і очікувалося, більше не говорили від свого імені, відтепер те, що їм говорити, їм казали офіцери ФСБ.
«Явний натяк на те, що ФСБ перехопила операцію, з'явився, коли один із пілотів раптом сказав, що хоче вивезти з країни не дружину, а свою коханку. Нам знадобилося близько трьох хвилин, щоб виявити, що його „коханка“ (занадто гаряча для нього) була агентом ФСБ, працювала тренером з фітнесу вдень, а решту часу підробляла подружкою ФСБ за наймом».
Також журналісти дізналися, що «коханка» пілота розмовляла зі своїм куратором контррозвідки ФСБ, майором Євгеном Кашлачем протягом усіх «переговорів» з українцями.
Так початкова операція перетворилася на подвійну «оперативну гру», у якій обидві сторони намагалися отримати максимум інформації одна про одну, одночасно згодовуючи максимум дезінформації.
Українці повідомляли «льотчикам» – співробітникам ФСБ – фейкові карти дислокацій своїх ППО, дезінформацію про злітно-посадкові смуги.
Операція добігла кінця, коли у ФСБ зрозуміли, що ніхто не з'явиться на жодну із запропонованих зустрічей, підсумував Грозєв.
Нагадаємо, українська розвідка повідомляла, що російські окупанти виводять з ладу свою техніку, щоб не їхати на війну.