Чим більше ракет і мін буде випущено навколо Запорізької атомної електростанції, тим вищий ризик «дуже серйозних наслідків, які можуть призвести до поширення радіації».
Про це зазначила професор Клер Коркхілл, експерт з розпаду ядерних матеріалів із Шеффілдського університету в коментарі ВВС.
Деталі. Запорізька АЕС була захоплена російськими силами на початку війни, у березні, але зберегла своїх українських працівників.
Україна та росія звинуватили одна одну в обстрілі електростанції минулими вихідними.
Коркхілл називає це «ситуацією дуже високого ризику». Найбільше її непокоїть, що буде, якщо ракета вразить критично важливу інфраструктуру. Якщо це станеться, є шанс, що вода, яка постійно циркулює навколо активної зони ядерного реактора, більше не зможе його охолоджувати.
«Найгірший сценарій – аварія з втратою охолоджувальної рідини. Саме це й сталося на Фукусімі», – пояснила експерт.
За словами Коркхілл, це може призвести до розплавлення активної зони реактора – і серії вибухів, які можуть спричинити викид радіації на багато кілометрів навколо. Проте експерт каже, що ймовірність серйозної аварії незрозуміла, а самі реактори сильно укріплені: вони мають витримати навіть пряме влучення ракети.
Бекграунд. Нещодавно росіяни знову обстріляли ЗАЕС. Тоді повідомлялося лише про одного пораненого чоловіка. Утім окупанти поцілили в сховище відпрацьованого ядерного палива та знищили радіаційні датчики. Тепер стежити за безпекою та попередити про витік хімікатів неможливо.