Росії не вдалося досягти успіху в інформаційній війні проти України, заявив голова Центру урядового зв'язку Великої Британії Джеремі Флемінг.
Джерело. Про це він написав у своїй колонці в виданні The Economist.
Пряма мова. «Поки що президент путін повністю програв інформаційну війну в Україні та на Заході. Хоча це є привід для радості, ми не повинні недооцінювати те, як російська дезінформація діє в інших країнах світу», – написав Флемінг.
Голова спецслужби, яка займається, зокрема, радіоелектронною розвідкою, зазначає, що і Україна, і росія залучені до боротьби за думки далеко за межами фізичного поля бою. Вторгнення в Україну – це також дуже сучасна цифрова кібервійна. Як і у випадку із наземним вторгненням, початкові онлайн-плани росії провалилися: використання країною кіберінструментів було безвідповідальним та безсистемним.
За словами Флемінга, за місяць до вторгнення росія використала шкідливу програму WhisperGate для атаки на українські урядові системи. А за годину після початку війни були атаковані супутникові мережі ViaSat, які використовуються українськими військовими, урядом та цивільними особами.
Атака торкнулася і сусідніх країн, що завдало шкоди цілій низці галузей: від вітрових електростанцій до доступу до інтернету.
Онлайн-дезінформація, за словами Флемінга, є важливою частиною стратегії росії та була використана також у Сирії та на Балканах. Тактика полягає в тому, щоб посіяти недовіру до джерел інформації та поширити в онлайн-просторі наративи, вигідні кремлю.
Пряма мова. «Ми вжили заходів, щоб протистояти цьому спотворенню фактів. Від попередження про початок війни до швидкого оприлюднення розвідданих та роботи із західними соцмережами щодо усунення брехні ми привернули увагу до підходу російської держави. Багато чого з цього було успішним. Поки що президент путін повністю програв інформаційну війну в Україні та на Заході. Хоча це є привід для радості, ми не повинні недооцінювати те, як російська дезінформація діє в інших країнах світу. Багато з найбільш густонаселених країн не погодилися засудити росію за її вторгнення в Україну. Громадська думка у тих місцях має значення, і на неї впливає інформація, яка надходить із росії. Це новий фронт війни в Україні, і його наслідки зберігатимуться принаймні доти, доки триває конфлікт. Ми повинні вжити заходів, щоб протистояти організованим державним кампаніям з дезінформації та гарантувати, що вони не притуплять міжнародне обурення діями росії», – написав глава розвідки.
Бекграунд. Після вторгнення росії в Україну основні канали російської пропаганди на Заході виявилися заблокованими. Російські телеканали, у тому числі RT, що мовлять різними європейськими мовами, стали недоступні західній аудиторії в пакетах кабельних операторів, через YouTube і найбільші соцмережі.
Після цього одним із основних способів донесення кремлівської позиції для західної аудиторії стала мережа проросійських блогерів. Крім того, експерти зафіксували збільшення кількості дрібних сайтів, які просувають кремлівське відео.