Німецькі митники провели обшуки у кількох компаніях, яких підозрюють у продажу росії хімікатів-прекурсорів, які можуть бути використані для виробництва хімічної та біологічної зброї, включаючи гірчичний газ (іприт) та нервово-паралітичний агент «Новічок». При цьому вони можуть використовуватись і в цивільних цілях.
Джерело. Про це повідомляє The Insider з посиланням на OCCRP (Центр з дослідження корупції та організованої злочинності), який проводив розслідування спільно з виданнями NDR, Westdeutscher Rundfunk та Süddeutsche Zeitung.
Деталі. За даними авторів матеріалу, німецька компанія Riol Chemie GmbH за останні три з половиною роки без спеціальних дозволів на експорт товарів подвійного призначення здійснила понад 30 поставок хімікатів та лабораторного обладнання російській групі «Хіммед». Серед клієнтів «Хіммеда» є військові та спецслужби.
Обшуки пройшли у Бремені, Бремерхафені, Остерхольці та Констанці, пише OCCRP із посиланням на представника німецької прокуратури. За його словами, обшуки тривають і зараз.
Згідно з документами, які є у розпорядженні Центру, Riol Chemie GmbH, слідчі вивчають потенційний продаж прекурсора для створення «Новічка». Назву хіміката слідчі не розкривають.
Згідно з документами держзакупівель, «Хіммед» у 2016 році уклав контракт з Інститутом криміналістики ФСБ, який відігравав ключову роль у замаху на вбивство Олексія Навального та Сергія Скрипаля.
За словами Мірко Хіммеля з Дослідницької групи з контролю над біологічною зброєю Гамбурзького університету, речовини, що постачаються росії, потенційно можуть використовуватися як бойові отруйні речовини. Однак їх відправили не настільки у великих кількостях, щоб використовувати безпосередньо для створення хімічної чи біологічної зброї, скоріше для налагодження внутрішнього виробництва. Хіммель зазначає, що зазвичай невеликі кількості використовуються як «еталонна речовина» для порівняння з місцевим виробництвом.
«Хіммед» – найбільший у росії дистриб'ютор хімічних реактивів та лабораторного обладнання. Більшість її клієнтів – не державні організації, випливає з даних держзакупівель та бухгалтерської звітності компанії, які проаналізував The Insider. У 2021 році вона потрапила під санкції США поряд з кількома іншими російськими продавцями хімреактивів. Однак ЄС тоді не став включати цю компанію до списків санкцій.
Бекграунд. Нагадаємо, росія звинуватила Україну у застосуванні хімічної зброї, при цьому аналізи провів інститут, пов'язаний з отруєнням Скрипалів.