Російські бізнесмени, які живуть за кордоном і потрапили під санкції, регулярно отримують дзвінки з Кремля із закликами повернутися в країну.
Джерело. Про це пише “Агентство” з посиланням на Financial Times, якій про це розповіли дві людини, яким дзвонили, та ще кілька джерел.
Деталі. Кремль намагається скористатися непростою ситуацією, в якій опинилися ті російські підприємці, які після початку війни виїхали з росії та потрапили за кордоном під санкції. Щоб дізнатися, як живуть бізнесмени, що зіткнулися з обмеженнями, газета поговорила з сімома російськими бізнесменами під санкціями, а також з високопоставленими банкірами, керівниками компаній, колишніми і нинішніми чиновниками.
Багато хто говорив, що санкції підштовхують бізнесменів назад у росію.
«Дехто вирішує: «А чи потрібно мені все це? Я повернуся у москву, де зможу із задоволенням ходити по ресторанах і почуватися чудово"», – зазначив один бізнесмен.
Санкції, стверджує він, змушують еліти ставати ще ближчими до кремля, навіть тих підприємців, які хотіли б дистанціюватися від нинішньої російської влади.
І це зовсім не той ефект, на який розраховували західні уряди. Передбачалося, що бізнесмени, які зіткнулися з ризиком втратити стани, спрямують свою агресію проти кремля і будуть тиснути на путіна.
«Щоб здійснити палацовий переворот і повалити царя, треба спочатку опинитися у палаці. Нікого з цих людей там немає», – розповів один із бізнесменів, які потрапили під санкції. За його словами, підприємці не мають важелів тиску на президента і вони не можуть впливати на його рішення.
Санкції вдарили у тому числі й по тих підприємцях, які хотіли влаштуватися на Заході. Наприклад, співзасновники Альфа-банку Михайло Фрідман та Петро Авен у 2013 році створили приватну інвестиційну компанію LetterOne у Лондоні. Для Фрідмана життя та бізнес у Лондоні означали, що він нарешті вийшов на світову арену, каже колишній партнер бізнесмена.
«Фрідман завжди ненавидів росію. Він терпіти не міг там жити. Він хотів вирватися і переїхати на Захід за першої ж нагоди вести там справи», – розповіло джерело FT.
Видання розповідає, як після початку війни Фрідман намагався по телефону домовитися з високопоставленим дипломатом США у Києві Крістіною Квін. Мільярдер запропонував пожертвувати частину свого статку Україні, а натомість розраховував уникнути американських санкцій.
За словами джерел FT, розмова швидко загострилася, Фрідман почав кричати: «Ви хочете забрати всі мої гроші».
Квін сказала, що розмова закінчена, і повісила слухавку. Згодом бізнесмен написав повідомлення з вибаченнями. Сам Фрідман заперечує як саму розмову, так і те, що намагався уникнути санкцій.
Партнер Авена та Фрідмана по LetterOne Олексій Кузьмичов відпочивав на гірськолижному курорті у Швейцарії, коли ЄС ввів проти нього санкції. Бізнесмен залишився у країні без можливості возз'єднатися із сім'єю у Франції. Але й у росію він також не захотів повернутися.
Загалом не менше 21 російського бізнесмена подали до суду на ЄС через введені санкції. Дехто визнає, що цих зусиль, ймовірно, виявиться недостатньо.
Деякі бізнесмени хотіли б віддати частину статку на підтримку України в обмін на зняття санкцій. Декілька підприємців уже звернулися до Києва з такою пропозицією, повідомили джерела FT, а один із співрозмовників заявив, що при можливості таким варіантом скористалися б «усі до єдиного», оскільки у російських бізнесменів не залишилося іншого виходу. Путін може запропонувати їм щось лише у майбутньому, а підприємці хотіли б повернути втрачені гроші зараз.
Однак в Україні до таких пропозицій ставляться зі скепсисом: Володимир Зеленський, за словами наближеної до нього людини, у випадку з Фрідманом готовий погодитися на варіант із частковою націоналізацією активів лише в тому випадку, якщо бізнесмен прямо засудить путіна, рішуче виступить проти війни та порве російський паспорт.
Фрідман заперечує, що обговорював із Києвом отримання українського громадянства.