Лише п'ята частина опитаних Chatham House городян білорусі вважає, що білоруські війська виконають можливий наказ вступити у війну в Україні. Нове опитування аналітичного центру Chatham House проводилось з 4 по 17 серпня за допомогою інтернет-інтерв'ю (CAWI).
В опитуванні взяли участь 793 респонденти серед міського населення.
Джерело. RFI
Деталі. Дослідники порівнювали результати опитування з попередніми, отриманими одразу після вторгнення російських військ в Україну та на початку літа.
«Ми бачимо, що ідея повноцінного вступу білорусі у війну залишається маргінальною. Ми бачили це на самому початку, наприклад, ці 3%, які хотіли б взяти участь у військових діях на боці росії, – ця їх ідея залишається маргінальною. Зараз серед міських жителів ми бачимо 7%, які хотіли б, щоб білорусь брала участь у війні, при цьому 5% на боці росії і 2% на боці України», – сказав на презентації нового дослідження керівник білоруського проекту Chatham House, доктор політичних наук Григор Астапеня.
Згідно з результатами останнього опитування, 35% респондентів однозначно не підтримують військових дій росії в Україні. Втім така частка противників російської агресії була й у попередніх опитуваннях. Але змінилася частка тих, хто «швидше підтримує» та «швидше не підтримує»: противників дій росії стало 45%, а прихильників війни – 30%.
За півроку війни поменшало тих, хто вважав, що білорусь мала підтримати дії росії в Україні на початку війни, але при цьому не вступаючи безпосередньо в конфлікт. У березні таких було 28%, зараз – 22%.
12% опитаних вважають, що білорусь зараз має засудити дії росії, засудити дії України – 2% респондентів.
42% опитаних повністю або частково погоджуються з тим, що війна в Україні не має сенсу, але 32% респондентів знаходять сенс.
Близько 40% жителів міста вважають, що російські війська в Україні не застосовують зброю проти мирних громадян.
Григорій Астапеня зауважує, що білоруси стали песимістичнішими щодо наслідків війни для самих себе. У червні 53% респондентів вважали, що санкції Заходу позначаться на «простих людях», нині – 60%.
18% опитаних вважає, що білоруська армія все ж таки візьме повноцінну участь у війні на боці росії, у квітні таких було 23%. Лише 20% респондентів вважають, що білоруські військові виконають наказ брати участь у війні.
При цьому 49% опитаних вважає, що в суспільстві не засуджуватимуть білоруських військових, які відмовляться воювати.
Судячи з відповідей на питання щодо ставлення до сусідів, білорусам хотілося б дружити і з росією, і з Україною. До росії ставляться позитивно 71% опитаних, до України – 65%.
За зближення з Євросоюзом виступають 17% опитаних, приблизно такі самі цифри були й у квітні.
Як зазначає Григор Астапеня, «є відчуття, що білорусам дуже не хочеться того, щоб білорусь була частиною війни».
«Білоруське суспільство хоче дистанціюватися від війни в Україні – існує наростаючий запит на вираження Білоруссю нейтралітету в цьому конфлікті. Білоруси вважають війну безглуздою та шкідливою для білорусі», – наголошують у Chatham House.
Бекграунд. Між тим Генштаб України повідомляє, що на території білорусі збройні сили країни розпочали військові навчання, під час яких планують відпрацювати питання «звільнення захоплених територій».