В районі Ізюма базувалися тилові частини цілої російської армії, тому зразки захопленої техніки набагато більш високотехнологічні, ніж траплялися до цього, пояснив військовий історик і публіцист Михайло Жирохов у розмові з BBC News Україна.
“Ізюмсько-балаклійське угруповання» нараховувало кілька батальйонно-тактичних груп, а кількість російських бійців там могла перевищувати 10 000.
Саме тому кількість «затрофеєної» Збройними силами України російської техніки така значна, включно з рідкісними та новітніми зразками, пише видання.
Зокрема, росіяни покинули цілу танкову роту в районі Ізюма – це 10 танків, повноцінний тактичний підрозділ механізованих чи танкових бригад.
Танки Т-80 – машини, які були і залишаються на озброєнні української армії. Тож ці трофеї, ймовірно, вже в найближчому майбутньому приєднаються до якоїсь з механізованих чи танкових бригад ЗСУ.
«Успіхом можна назвати те, що до рук українських військових потрапив повний комплект документації зі станцією управління БПЛА «Орлан-10». Для фахівців з розробки систем протидії безпілотникам це справжній подарунок», – зазначив Жирохов.
«Крім того, ЗСУ захопили військовий набір систем спостереження та зв'язку – зокрема, комплекс-розвідник ПСНР-8Р (Комплекс розвідки для артилерії – ред.)», – додає він.
Новітній російський комплекс, який дозволяє корегувальникам суттєво підвищити ефективність наведення артилерії. Чи вдавалося українським військовим раніше захопити «Кредо-М1» – невідомо. Цілком можливо, що це перший випадок в історії.
Ще одним високотехнологічним, але набагато більш цінним трофеєм ЗСУ на Харківщині є радіолокаційна станція 1Л261 із складу контрбатарейного комплексу «Зоопарк-1М».
Цей комплекс призначений для розвідки по пострілу (пуску) вогневих позицій стріляючих мінометів, артилерії, РСЗВ противника і забезпечує стрільбу (пуски) своїх аналогічних снарядів», – пишуть оглядачі українського видання Defense Express.
Водночас бойова техніка росіян, захоплена зараз українською армією, більш стандартна для цієї війни – в основному це танки Т-72 і Т-80 різних модифікацій, уточнює Жирохов.
«Що цікаво – велика кількість 152-мм самохідних артустановок «Мста-С», причому модернізованих, та навіть 120-мм самохідний міномет «Нона-СВК», – відзначає військовий аналітик.
«З систем протиповітряної оборони варто звернути увагу на транспортно-заряджальну машину для ЗРК «Оса-АКМ» і найголовніше – ракети до цього комплексу», – додає він.
«Загалом боєприпасів захоплено дуже багато. Причому всіх калібрів, оскільки, судячи з усього, серед захопленого українською армією є склад армійського рівня – а це, щонайменше, 10 000 тонн боєкомплекту», – резюмує він
Під Балаклеєю українські бійці захопили зенітно-ракетний комплекс «Тор-М1».
Це не новинка серед українських трофеїв – за даними спостерігачів з Oryx, ЗСУ вже захопили щонайменше чотири таких комплексів різних модифікацій.
Їх росіяни використовують як ППО на частині своїх військових кораблів, а також встановили такий комплекс на острові Зміїний, де він був знищений «Байрактаром».
«Тор» перебуває на озброєнні ЗСУ, тож проблем з його інтеграцією до українських протиповітряних підрозділів не буде.
Щодо БПЛА “Орлан-10” з усією документацією. Росія виробила і продовжує виробляти багато таких апаратів, що забезпечує російській армії фактично цілодобове спостереження за лінією зіткнення.
Тому доступ до документації, інформації про частоти, кодування, протоколи дій цього російського безпілотника для української армії є дуже важливою інформацією, яку її підрозділи радіоелектронної боротьби (РЕБ) і радіоелектронної розвідки (РЕР) отримали вперше з 2014 року.
«Незабаром друга (але це не точно) армія фактично втратить свої наймасовіші безпілотники. Вони стануть ще легшою здобиччю для наших РЕБ і РЕР, як і їхні екіпажі на землі під час роботи для ракет Хаймарс! Схоже, точні координати «наземок» можна зняти з сигналу», – прогнозує блогер і військовий експерт Паша Кащук.