Світова економіка впаде ще більше, ніж очікувалося, через агресію росії проти України. Наступного року світ недорахується $2,8 трлн, підрахував клуб найрозвиненіших країн ОЕСР. Серед двадцяти провідних економік світу росія постраждає найбільше.
Джерело. Про це пише ВВС з посиланням на прогноз ОЕСР. Свіжий прогноз так і зветься – «Ціна війни».
«Світова економіка гальмує. Виною тому нічим не спровокована, невиправдана та злочинна агресія росії проти України. Зростання ВВП у багатьох країнах зупинилося, і судячи з даних про стан економіки, гальмування буде тривалим», – сказав генсек ОЕСР Матіас Корманн.
Крім енергетичної кризи, спричиненої газовою війною кремля проти Європи, на темпи приросту багатства у світі тисне рекордна інфляція та ковідний локдаун у Китаї. Але головне – війна.
Без неї у 2023 році обсяг світової економіки був би на 2% більшим, ніж у опублікованому в понеділок прогнозі. У грошах це гігантська цифра – $2,8 трлн, приблизно в півтора рази більше за ВВП росії.
Росія переживе найважливіше падіння наступного року серед 20 провідних економік світу – 4,5% ВВП.
Крім росії ОЕСР прогнозує зниження ВВП у 2023 році лише Німеччині (мінус 0,7%) – найбільшій економіці Європи, головному покупцю російського газу та провідному експортеру. Причиною цього стане нестача газу, більшу частину якого Берлін купував у “Газпрому”.
Інші економіки виростуть, причому більше за інших – Туреччина, Індія, Китай та Саудівська Аравія, які виграли від енергетичної та санкційної війни росії та Заходу.
І в США, і в єврозоні – двох провідних економіках Заходу – прогнози на наступний рік погіршені. Наразі ОЕСР очікує ледь помітного зростання на піввідсотка в Америці, а в 19 країнах єврозони – на 0,3%.
Однак і ці похмурі прогнози можуть виявитися надто оптимістичними, оскільки побудовані на сміливих припущеннях.
По-перше, економісти не враховували у своїх моделях можливу ескалацію війни росії проти України чи розширення агресії на інші території. По-друге, вони виходили з того, що ковід залишився в минулому, і жодних нових хвиль і локдаунів цієї зими не буде.
І по-третє, вони заклали до розрахунків поступове пом'якшення енергетичної кризи в Європі. Це найбільший ризик, визнають експерти ОЕСР.
Вони врахували в прогнозах і заплановане добровільне скорочення споживання газу в ЄС, і нові контракти на закупівлю газу в альтернативних росії постачальників. Однак карти можуть сплутати надто холодна зима або перебої з постачанням з інших джерел.
Єврокомісія підготувала план, як пережити зиму без російського газу, проте 27 країн союзу досі не погодили його. Цього тижня міністри енергетики намагатимуться домовитися. Якщо вийде – план затвердять наступного тижня лідери всіх країн ЄС на саміті у Празі.