Рішення ОПЕК+ щодо зниження видобутку нафти стало неприємним сюрпризом для адміністрації президента США Джо Байдена.
Там до останнього розраховували, що лідер картелю Саудівська Аравія не погодиться на різке скорочення обсягів видобутку, а навпаки, допоможе у стабілізації ситуації на нафтовому ринку, особливо на тлі запровадження механізму граничних цін на російську нафту.
Рішення Ер-Ріяда скоротити видобуток було сприйнято Вашингтоном як пряма підтримка росії та владіміра путіна та спроба зачепити Джо Байдена.
Джерело. Про це пише агентство Bloomberg.
Пряма мова. «Очевидно, що сьогоднішня заява ОПЕК+ грає на руку росії», – сказала прессекретар Білого дому Карін Жан-П'єр.
Деталі. Офіційно ОПЕК+ стверджує, що скорочення необхідне для підтримки балансу над ринком, проте ринок вважав інакше і відреагував зростанням нафтових котирувань на 10% проти мінімуму минулого тижня.
Навіть більше, за рішенням ОПЕК+ найбільші інвестиційні компанії почали переглядати свої прогнози щодо цін на нафту до кінця 2022 року, а аналітики – підвищувати оцінки щодо вартості.
Державна нафтова компанія Саудівської Аравії Saudi Aramco оголосила про підвищення відпускних цін на свою нафту в США і знизила їх для Європи.
Демієн Курвалін із Goldman Sachs Group очікує, що в разі збереження квот ОПЕК+ на весь 2023 рік вартість нафти може додати приблизно $25 за барель. При цьому він чекає ще більшого ралі в нафтових цінах, якщо поточні запаси почнуть виснажуватися, а на ринку знову утвориться дефіцит.
Bloomberg зазначає, що рішення Ер-Ріяда – це відповідь на обіцянку Байдена перетворити королівство на «ізгоя». Рішення ОПЕК+ дозволить росії наростити свої доходи від продажу нафти – таким чином, Ер-Ріяд фактично допоміг росії у складній економічній ситуації.
Аналітики вважають, що рішення Саудівської Аравії пов'язане з відлунням убивства опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі та реакцією США на нього.
Не вдалося залагодити проблему навіть під час літнього візиту Байдена до Ер-Ріяду, де він зустрічався, зокрема, з наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом. Прориву на тій зустрічі досягти не вдалося, як не вдалося досягти його і американським чиновникам, котрі напередодні засідання ОПЕК+ намагалися переконати Саудівську Аравію, ОАЕ та Кувейт відмовитися від різкого скорочення видобутку.
Проте члени картелю вирішили інакше та погодили рекордне з 2020 року скорочення нафтовидобутку.