Нобелівську премію з економіки отримали три американці за дослідження банків і фінансових криз

Один з науковців показав небезпеку банківської паніки — коли водночас велика кількість людей забирають свої заощадження

@NobelPrize

Нобелівську премію з економіки за 2022 рік присуджено трьом американцям: колишньому голові Федеральної резервної системи США (ФРС) Бену Бернанке та економістам Дугласу Даймонду та Філіпу Дібвігу – за дослідження фінансових криз та наслідків банкрутства банків.

Джерело. Про це пише Голос Америки.

Деталі. Нобелівський комітет вважає, що дослідження трьох американських економістів показали, «чому життєво важливо уникати краху банків» і що своїми роботами на початку 1980-х років вони заклали основи регулювання фінансових ринків.

«Фінансові кризи та депресії – це найгірше, що може статися з економікою, – сказав Джон Хасслер із комітету з присудження премії в галузі економічних наук. – Ці події можуть повторитись. І нам потрібно мати уявлення про механізм, який стоїть за ними, і про те, що з цим робити. І цьогорічні лауреати дали нам ці знання».

68-річний Бен Бернанке, колишній голова Федеральної резервної системи США (ФРС), який зараз працює в інституті Брукінгса у Вашингтоні, в 1983 році досліджував роль банкрутства банків під час Великої депресії в США 1930-х років.

До робіт Бернанке економісти вважали банкрутство банків наслідком, а не причиною економічного спаду, і покладали провину на ФРС за те, що вона не надрукувала достатньо грошей, щоб підтримати економіку, що падає. Бернанке дійшов висновку, що нестача грошей у банках не може пояснити, чому депресія була такою руйнівною і тривала так довго.

Бернанке показав небезпеку банківської паніки – коли водночас велика кількість людей забирають свої заощадження, і саме крах банків призвів до подальшої економічної катастрофи, оскільки банки були не здатні видавати кредити, що забезпечило б зростання економіки. Результатом стала найгірша глобальна рецесія у сучасній історії.

68-річний економіст університету Чикаго Дуглас Даймонд і 67-річний економіст Вашингтонського університету в Сент-Луїсі Філіп Дібвіг, у своїх роботах на початку 1980-х років, продемонстрували – як державні гарантії по депозитах можуть запобігти наростанню фінансових криз.

Дослідження Бернанке, Даймонда та Дібвіга були застосовані на практиці, коли восени 2008 року в США вибухнула фінансова криза.

Бернанке, тодішній глава ФРС, спільно з Міністерством фінансів виробив стратегію підтримки великих банків, що полегшило брак кредиту, життєво важливого для економіки. Бернанке знизив короткострокові відсоткові ставки до нуля, керував покупками ФРС казначейських та іпотечних інвестицій та створив безпрецедентні програми кредитування. Разом ці кроки заспокоїли інвесторів і зміцнили великі банки.

Бернанке також знизив довгострокові відсоткові ставки до історичного мінімуму, за що він згодом зазнав жорсткої критики з боку республіканців, за те, що ФРС завдає шкоди вартості долара та ризикує спровокувати інфляцію.

Під керівництвом Бернанке ФРС безпрецедентно розширила повноваження Центрального банку, але так і не змогла запобігти найтривалішій і найболючішій рецесії в США з 1930-х років. Проте вважається, що дії ФРС врятували банківську систему і дозволили уникнути нової депресії.

Премія з економіки не входить до традиційних Нобелівських премій, що вручаються за заповітом Альфреда Нобеля. Її заснував та фінансує Банк Швеції. Вперше вона була вручена 1969-го року. Зараз розмір премії становить 10 млн шведських крон ($900 000). Церемонія нагородження пройде в Стокгольмі 10 грудня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS