Ціна газу в Європі впала з серпневого піку в $3500 за тисячу куб.м вже втричі, а танкери зі скрапленим природним газом (СПГ) продовжують прибувати до берегів континенту. Прагнучи закупити якомога більше палива напередодні зими, європейські країни, які втратили дві третини імпорту з росії, виявилися не готовими до такого напливу поставок.
Джерело. Про це пише Reuters.
Біля європейських берегів курсують десятки СПГ-танкерів. Одні стоять у черзі на розвантаження, інші очікують на підвищення ціни газу в листопаді-грудні і хочуть продати його дорожче. З одного боку, це може гарантувати стійку пропозицію для Європи на початку зими. З іншого, деякі танкери, не дочекавшись розвантаження, можуть вирушити до Азії, де попит із настанням холодів теж зростає.
Біля берегів Іспанії та в Середземному морі знаходиться не менше 35 СПГ-танкерів, які очікують на розвантаження, розповіли Reuters трейдери, аналітики та співробітники СПГ-терміналів.
За словами ще одного джерела, знайомого із ситуацією, судна стоять на якорі й біля інших європейських країн, тобто в очікуванні можуть бути ще десятки танкерів.
Іспанія – найбільший регазифікаційний центр у Євросоюзі: 33% потужностей із прийому СПГ та 44% – із зберігання.
У Британії тим часом знаходяться три найбільші імпортні СПГ-термінали в Європі в цілому; оскільки потужності для зберігання газу країни незначні, великі обсяги вона відправляє на континент.
Обстановка в Іспанії стає настільки напруженою, що оператор газової мережі Enagas у понеділок оголосив надзвичайну ситуацію, повідомивши, що може почати відмовляти у прийомі танкерів. Надмірна завантаженість усіх шести терміналів збережеться щонайменше до першого тижня листопада, вважає Enagas.
Після того, як “Газпром” перекрив поставки російського газу в Європу, імпорт СПГ із США вперше в історії перевищив імпорт трубопровідного газу із росії.
Щоб збільшити закупівлю СПГ, європейські країни почали будувати додаткові термінали, а до введення в експлуатацію замовили кілька плавучих. Один з них нещодавно почав працювати в Нідерландах, у Німеччині два мають бути введені в дію цієї зими.
Сховища у Європі заповнені вже на 92,4%.
Ажіотаж, коли Європа готова була купувати газ за будь-якими цінами, пройшов. Надмірні поставки СПГ також штовхають ціни вниз.
Частина танкерів залишається на рейді, оскільки ціни на більш пізню доставку перевищують поточні ціни.
Якщо найближчий листопадовий ф'ючерс у вівторок коштував 115 євро/МВт·год ($1183 за 1000 кубометрів), то грудневий – близько 145 євро.
Але якщо продавці не дочекаються можливості розвантажитися зараз чи за сприятливіших умов, танкери можуть піти в інші регіони, насамперед до Азії.
Бекграунд. Як стало відомо, Євросоюз відмовився від ідеї ввести стелю цін на газ – в Брюсселі побоюються, що це може викликати дефіцит газу і підвищення цін на нього.