В середу в Ізраїлі завершується підрахунок голосів на загальних виборах, і за попередніми результатами партія Біньяміна Нетаньягу «Лікуд» перемогла на парламентських виборах.
Джерело. Про це пише Bloomberg.
Деталі. Екзит-поли пророкували блоку Нетаньягу 62 місця, але й цього достатньо, щоб отримати більшість і сформувати коаліцію в 120-місцевому Кнесеті.
Якщо ситуація не зміниться, лідер «Лікуду» повернеться в крісло прем'єр-міністра країни, цю посаду він беззмінно обіймав з 2009 до 2021 року.
«Ми на порозі великої перемоги, – сказав Нетаньягу. – Але вже ясно одне. Наша політика, політика «Лікуду» виправдала себе».
На виборах у вівторок явка була найвищою за сім років: крайній правий блок підтримав Нетаньягу, згуртувавши виборців навколо бачення зміцнення єврейської ідентичності нації.
Противники Нетаньягу були сповнені рішучості не допустити його повернення до влади, оскільки проти нього було висунуто звинувачення в корупції, тоді як прихильники стверджують, що він лише став об'єктом полювання на відьом і наразі є єдиним лідером в Ізраїлі, який може відновити політичну стабільність після серії нестійких коаліцій в парламенті, які швидко розпалися.
73-річний Нетаньягу – переконаний прихильник будівництва ізраїльських поселень на Західному березі Йордану, окупованому після близькосхідної війни 1967 року. Міжнародне право вважає ці поселення незаконними, хоча Ізраїль це заперечує.
Він виступає проти створення палестинської держави на Західному березі та в секторі Газа як розв'язання палестино-ізраїльського конфлікту, хоча цю формулу врегулювання конфлікту підтримує більшість міжнародної спільноти, зокрема адміністрація Джо Байдена в США.
Крім того, Нетаньягу зараз перебуває під судом за звинуваченнями в хабарництві, шахрайстві та зловживанні довірою, які він заперечує. Його можливі партнери щодо коаліційного уряду заявили, що проведуть реформу закону, що покладе край судовому процесу.
«Лікуд» Нетаньягу стане найбільшою партією, отримавши 30 або 31 місце. Але щоб отримати парламентську більшість, Нетаньягу та його партії доведеться домовлятися про підтримку з ультранаціоналістичною партією «Релігійний сіонізм».
Її лідери, Ітамар Бен-Гвір та Безалель Смотрич, здобули популярність завдяки використанню антиарабської риторики та пропаганді депортації «нелояльних» арабських політиків або цивільних осіб.
Бен-Гвір був послідовником покійного ультранаціоналіста Меїра Кахане, чию організацію Сполучені Штати внесли до списку терористичних.
Бекграунд. Стосовно війні росії проти України Ізраїль раніше заявляв, що готовий надавати Україні озброєння, але тільки нелетальне. Це пов’язано з тим, що ізраїльська влада побоюється, що передана Україні зброя і технології можуть потрапити до рук ворогів.