Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що Франція «заперечувала» перспективу російського вторгнення в Україну, і звинуватив уряд Німеччини в тому, що він спочатку вважав, що швидка поразка України – це краще за тривалий конфлікт.
Джерело. Про це Борис Джонсон розповів в інтерв'ю CNN.
Деталі. Він зазначив, що ставлення західних країн до можливого вторгнення сильно відрізнялося до того, як москва його почала.
Хоча Джонсон наголосив, що країни ЄС пізніше згуртувалися довкола України і тепер надають їй тверду підтримку, у період до 24 лютого так було не завжди.
«Ця подія стала величезним шоком. Ми бачили, як накопичуються батальйони російських військ, але різні країни мали дуже різні точки зору», – сказав Джонсон.
«У якийсь момент німці вважали, що якщо це станеться, то це буде катастрофа, і було б краще, якби все це закінчилося швидко, а Україна розпалася», – заявив Джонсон, пославшись на «різноманітні вагомі економічні причини» в Німеччині для такого підходу.
«Не сумнівайтеся, що французи до останнього моменту заперечували вторгнення», – зазначив Джонсон.
Президент Франції Еммануель Макрон очолив спроби Європи відмовити путіна від вторгнення в Україну, відвідавши його в Кремлі за кілька тижнів до 24 лютого. У березні начальника французької військової розвідки генерала Еріку Відо було звільнено через те, що він «не зміг передбачити» вторгнення росії в Україну, повідомило тоді CNN джерело серед військових.
Джонсон також розкритикував початкову реакцію Італії на загрозу вторгнення. За його словами, уряд Маріо Драгі «на якомусь етапі просто заявив, що не зможе підтримати позицію, яку ми займаємо», враховуючи «величезну» залежність Італії від російських вуглеводнів.
Джонсон сказав, що після того, як росія напала на Україну в лютому, ставлення по всій Європі швидко змінилося.
«Сталося те, що всі – німці, французи, італійці, всі (президент США) Джо Байден – побачили, що вибору просто немає. Бо з цим хлопцем (путіним) домовитись не вдалося. Це ключовий момент», – сказав екс-прем'єр, додавши, що з того часу «ЄС блискуче впорався» у своєму протистоянні росії.
«Після всіх моїх тривог я віддаю належне діям ЄС. Вони об'єдналися. Санкції були жорсткими», – продовжив Джонсон.
На його думку, дії Зеленського як президента були «видатними». «Він дуже сміливий хлопець. Я думаю, що історія цього конфлікту була б зовсім, зовсім іншою, якби його там не було», – сказав Джонсон.
Він додав, що «якщо Україна вирішить стати членом ЄС, вони (члени Євросоюзу) мають на це піти. І я думаю, що це було б добре для України», – додав Джонсон.
Київ подав заявку на вступ до блоку на початку цього року.
Бекграунд. Як повідомлялося, Борис Джонсон створить окрему організацію для фінансування відновлення України.