Ініціатива потрійного газового союзу росії, Казахстану та Узбекистану, яку озвучив президент владімір путін у ході офіційного візиту Касим-Жомарта Токаєва до москви, не зустріла ентузіазму в Астані.
Казахстан не дозволить використовувати свою територію для обходу західних санкцій, заявив заступник голови республіки Роман Василенко.
Джерело. Про це пише The Moscow Times.
Деталі. Астана буде оцінюватиме проект газового союзу з росією з урахуванням санкційних ризиків, наголосив Василенко.
Проєкт, у рамках якого Кремль пропонував скоординувати дії з експорту газу до третіх країн, має бути уважно вивчений, перш ніж приймати будь-які рішення, наголосив дипломат.
Ідея союзу полягала в тому, щоб збільшити поставки російського газу в Китай через територію Казахстану і Узбекистану, розповідав у вівторок віцепрем'єр рф Алєксандр Новак.
Відключивши газ майже всім європейським клієнтам і втративши після вибухів «Північні потоки», що коштували 17 млрд євро, «Газпром» подає на європейський ринок – колись найбільший – лише одну десяту обсягів.
Газопровід «Сила Сибіру», по якому газ поставляється до Китаю, має проєктну потужність 35 млрд кубометрів – труба компенсує лише п'яту частину колишнього експорту до ЄС.
За словами Новака, росія бачить «великі можливості» у союзі з центральноазіатськими країнами щодо постачання газу до Китаю.
«росія, Казахстан, Узбекистан мають ще з радянських часів фактично єдину газотранспортну систему. І ми маємо великі можливості для розширення взаємної співпраці», – говорив віцепрем'єр.
Але влада Казахстану прагне дистанціюватися від токсичної росії, яка розв'язала війну в Україні і стала світовим рекордсменом за кількістю введених санкцій.
У вересні Казахстан почав експортувати в обхід російської території нафту і готує альтернативний маршрут експорту урану, з видобутку якого країна посідає перше місце у світі.
Бекграунд. Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що США домовилися з Казахстаном щодо експорту нафти в Європу в обхід росії.