Російські окупанти можуть піти із Запорізької АЕС – «Медуза»

За словами інсайдерів, Кремль хоче обміняти ЗАЕС на транзит нафти і газу через територію України

фото Stringer /Afp Getty /Images

Російські війська в Україні можуть залишити ще один ключовий форпост, який утримували з перших тижнів війни. Запорізька АЕС, найбільша з чотирьох в Україні та найпотужніша в Європі, може бути передана під контроль Києва чи МАГАТЕ.

Джерело. Про це повідомляє «Медуза» з посиланням на джерела, близькі до Кремля та уряду.

Деталі. Станція, на якій з вересня не працює жоден із восьми енергоблоків, може стати предметом угоди: в обмін на виведення військ з АЕС Кремль має намір добитися гарантій безперебійного транзиту нафти та газу через Україну, кажуть джерела «Медузи».

Росія продовжує качати через українську територію майже чверть свого нафтового експорту: до мільйона барелів на добу двома гілками нафтопроводу «Дружба». Нафта йде до Німеччини, Польщі, Угорщини, Чехії та Словаччини.

Українська газотранспортна система залишається останнім каналом, яким до Європи надходить російський газ: 42 млн кубометрів на добу прокачує «Газпром» у напрямку Австрії та Німеччини.

«Качати і продавати нафту і газ дуже важливо для російського бюджету», – каже джерело «Медузи», близьке до Кремля.

За словами іншого співрозмовника видання, у Кремлі та уряді «є готовність до угоди», навіть попри те, що Запорізька АЕС була офіційно передана у власність «Росатому» та розглядалася як джерело енергії для окупованих областей України.

Генштаб ЗСУ стверджує, що російські війська вже виводять окремі підрозділи із кількох населених пунктів Запорізької області, а також готують до евакуації чиновників окупаційних адміністрацій та проводять перепис населення, пропонуючи добровільно виїхати.

Хоча росія діяла так само перед капітуляцією в Херсоні, джерела «Медузи» стверджують, що повної здачі Запорізької області в планах немає.

ЗАЕС перед початком російського вторгнення забезпечувала чверть споживання електроенергії в Україні. Якщо станція повернеться під контроль Києва і «працюватиме на повну», дефіциту електроенергії в країні не буде, казав наприкінці листопада голова «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Бекграунд. Раніше голова “Енергоатому” також заявляв, що окупанти готуються покинути тимчасово захоплену ЗАЕС.

Між тим глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що сподівається до кінця року погодити з Україною та росією створення зони безпеки навколо ЗАЕС.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS