Що сталося. У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону щодо удосконалення правового врегулювання діяльності релігійних організацій.
Джерело. Відповідні зміни викладені в картці законопроєкту 8262, опублікованій на сайті парламенту.
Деталі. Проєкт підготовлено з метою удосконалення правового регулювання діяльності релігійних організацій в Україні, зокрема в разі зміни їхньої підлеглості, пояснюють автори документу (Ірина Констанкевич, Микита Потураєв, Євгенія Кравчук, Микола Княжицький, Роман Лозинський та інші). Держава визнає право релігійного управління на його підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким релігійним центрам, які діють в Україні та за її межами, крім іноземних релігійних організацій, діяльність яких заборонена на території України.
У законопроєкті йдеться, що рішення про зміну підлеглості ухвалюється двома третинами присутніх на зборах релігійної громади. Нині таке рішення може бути ухвалене, якщо за проголосує 2/3 загальної кількості громади.
Статтю щодо діяльності монастирів пропонують доповнити пунктом про зміну підлеглості. Вона, згідно з документом, має ухвалюватися загальними зборами органу управління монастиря, релігійного братства, місіонерського товариства (місії). Наразі норма про перехід монастирів у законі відсутня.
Крім цього, нардепи пропонують спростити процедуру реєстрації статуту релігійної організації – зокрема, виключити зобов'язання надавати документ про право власності чи користування приміщенням або письмової згоди власника приміщення на надання адреси за місцезнаходженням релігійної організації, зазначеним у статуті (положенні) релігійної громади.
Дозволяється також передача державного або комунального майна в безоплатне користування або позичку релігійній організації. Водночас встановлюється заборона на передачу майна тим громадам, які входять до структури релігійної організації, керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України.
На початку 2022 року предстоятель ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявляв про те, що УПЦ МП покинули понад 700 парафій. У травні кількість громад, які перейшли до ПЦУ зросла щонайменше до 1100.
Бекграунд. Як раніше повідомляв Mind, РНБО доручила запровадити санкції проти діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України.