Суд в Гаазі не визнав росію винною у війні проти Грузії 2008 року

Натомість Карім Хан назвав винними чотирьох осіб, що скоювали воєнні злочини

Карім Хан
International Criminal Court

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі не визнав Росію винною у війні в Грузії 2008 року. Натомість провину поклали на трьох високопосадовців із самопроголошеної Південної Осетії та російського генерал-майора В’ячеслава Борисова.

Розслідуванням цієї справи займався офіс прокурора Каріма Хана – він нині проводить розслідування воєнних злочинів і в Україні.

Джерело. Офіційний звіт прокурора Міжнародного кримінального суду.

За результатами розслідування, 30 червня 2022 року видали орден на арешт 3 підозрюваних, четвертий – Борисов – вже помер.

За словами керівництва суда в Гаазі, саме ці люди є відповідальними за незаконне позбавлення волі, катування і нелюдське поводження, приниження людської гідності, захоплення заручників і незаконне переміщення цивільних осіб під час російсько-грузинської війни.

Примітно, що у Міністерстві юстиції Грузії заявили, що рішення суду в Гаазі повністю підтвердило правоту Грузії  – вони ним задоволені, хоча й МКС не визнав вину росії як держави, що розв'язала війну.

“Рішення Гаазького суду чітко підтвердило, що правда на боці Грузії від початку і до кінця. Гаага раз і назавжди сказала, що правда в цій війні була на боці грузинського народу та грузинських героїв”, – виступив із заявою з цього приводу міністр юстиції країни Раті Брегадзе.

У розслідуванні з'ясували роль померлого В'ячеслава Борисова, який тоді був генерал-майором збройних сил росії та заступником командувача Повітряно-десантних військ. Суд вважає, що росіянин навмисно сприяв скоєнню злочинів.

Відтак, на думку суду в Гаазі, відповідальність за воєнні злочини в Грузії несуть 4 людини. Прокурор Карім Хан додав, що його офіс не проводитиме нових розслідувань, тобто все завершили.

“Сьогодні я можу підтвердити, що, окрім справ, які перебувають на розгляді в МКС, мій офіс не буде проводити нові напрямки розслідування ймовірної кримінальної відповідальності інших осіб або іншої поведінки в рамках ситуації в Грузії. Відповідно, за відсутності істотних змін в обставинах, етап розслідування ситуації в Грузії було завершено. Я поінформував грузинську владу про це рішення”, – заявив Хан.

Російські війська зайшли на територію Грузії 8 серпня 2008 року. Згодом Грузія втратила контроль над Абхазією та Південною Осетією. Росія 26 серпня 2008 року визнала «незалежність» регіонів.

У 2022 році готували навіть «референдум» про приєднання до Росії. Однак так званий глава невизнаної Південної Осетії Алан Гаглоєв призупинив дію указу свого попередника про організацію референдумів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS