Міжнародний кримінальний суд у Гаазі не визнав Росію винною у війні в Грузії 2008 року. Натомість провину поклали на трьох високопосадовців із самопроголошеної Південної Осетії та російського генерал-майора В’ячеслава Борисова.
Розслідуванням цієї справи займався офіс прокурора Каріма Хана – він нині проводить розслідування воєнних злочинів і в Україні.
Джерело. Офіційний звіт прокурора Міжнародного кримінального суду.
За результатами розслідування, 30 червня 2022 року видали орден на арешт 3 підозрюваних, четвертий – Борисов – вже помер.
Михайло Майрамович Міндзаєв – міністр внутрішніх справ самопроголошеної «республіки» Південна Осетія у 2005 – 2008 роках;
Гамлет Гучмазов – начальник СІЗО МВС Південної Осетії у 2008 році;
Давид Георгійович Санакоєв – уповноважений «президента» Південної Осетії з питань прав людини;
генерал-майор ЗС РФ В’ячеслав Борисов, учасник бойових дій в Афганістані та Чечні. З 2002 року був заступником командувача ПДВ із повітряно-десантної підготовки. Помер у листопаді 2021 року.
За словами керівництва суда в Гаазі, саме ці люди є відповідальними за незаконне позбавлення волі, катування і нелюдське поводження, приниження людської гідності, захоплення заручників і незаконне переміщення цивільних осіб під час російсько-грузинської війни.
Примітно, що у Міністерстві юстиції Грузії заявили, що рішення суду в Гаазі повністю підтвердило правоту Грузії – вони ним задоволені, хоча й МКС не визнав вину росії як держави, що розв'язала війну.
“Рішення Гаазького суду чітко підтвердило, що правда на боці Грузії від початку і до кінця. Гаага раз і назавжди сказала, що правда в цій війні була на боці грузинського народу та грузинських героїв”, – виступив із заявою з цього приводу міністр юстиції країни Раті Брегадзе.
У розслідуванні з'ясували роль померлого В'ячеслава Борисова, який тоді був генерал-майором збройних сил росії та заступником командувача Повітряно-десантних військ. Суд вважає, що росіянин навмисно сприяв скоєнню злочинів.
Відтак, на думку суду в Гаазі, відповідальність за воєнні злочини в Грузії несуть 4 людини. Прокурор Карім Хан додав, що його офіс не проводитиме нових розслідувань, тобто все завершили.
“Сьогодні я можу підтвердити, що, окрім справ, які перебувають на розгляді в МКС, мій офіс не буде проводити нові напрямки розслідування ймовірної кримінальної відповідальності інших осіб або іншої поведінки в рамках ситуації в Грузії. Відповідно, за відсутності істотних змін в обставинах, етап розслідування ситуації в Грузії було завершено. Я поінформував грузинську владу про це рішення”, – заявив Хан.
Російські війська зайшли на територію Грузії 8 серпня 2008 року. Згодом Грузія втратила контроль над Абхазією та Південною Осетією. Росія 26 серпня 2008 року визнала «незалежність» регіонів.
У 2022 році готували навіть «референдум» про приєднання до Росії. Однак так званий глава невизнаної Південної Осетії Алан Гаглоєв призупинив дію указу свого попередника про організацію референдумів.