Що сталося. Національний банк України (НБУ) погіршив власну оцінку проблемних кредитів банків з 20% до 30%.
Джерело. Про це йдеться в повідомленні регулятора.
Деталі. «Близько 20% кредитного портфелю вже визнано непрацюючим або ж перебуває в зоні ризику – це співставно з червневими оцінками НБУ… наразі є підстави для погіршення прогнозу якості кредитного портфелю – за умови тривалого збереження поточних проблем в енергетиці частка його втрат може сягнути 30%», – заявили в НБУ.
Чистий кредитний портфель банків скорочується, поволі – для бізнес-кредитів і стрімко – у роздрібному сегменті, говориться в повідомленні.
«Причина скорочення – формування резервів за кредитами, а також погашення раніше виданих позик, що не компенсується новими видачами. Падіння економічної активності через перебої з постачанням електроенергії та пригнічений споживчий попит надалі знижують попит на кредитування», – пояснили в НБУ.
Зазначається, що проблеми з електропостачанням погіршуватимуть показники діяльності навіть тих підприємств, які до сьогодні вчасно обслуговували кредити. Окрім того, доходи домогосподарства та операційні грошові потоки бізнесу в багатьох випадках будуть недостатніми для повноцінного обслуговування кредитів.
В НБУ заявили, що банківська система загалом «залишалася високоліквідною від початку повномасштабної війни, а за окремими показниками ліквідність сягнула рекордних рівнів». Банківський сектор «надалі генерує значні операційні прибутки», що створюють фінустановам «першу лінію захисту для поглинання кредитних збитків», додали в Нацбанку.
«Протягом року більшість банків змогли оптимізувати адміністративні витрати. Тож, попри значні кредитні втрати, сектор загалом залишався прибутковим, а його рентабельність капіталу за 11 місяців становила понад 9%», – уточнив регулятор.
Бекграунд. Як повідомляв Mind, прибуток українських банків скоротився в 3,4 раза за 11 місяців.