Україна йде попереду в гонці озброєнь безпілотниками багато в чому так само, як вона досягла успіху на полі бою: командири нижчої ланки мають більше свободи дій у тому, як і коли використовувати дрони, а підрозділи операторів безпілотників стикаються з меншою кількістю бюрократії, пов'язаної з навігацією для випробувань нових розробок.
Джерело. Про це пише The New York Times.
Деталі. “Українські оператори безпілотників більш упорядковані та працюють безпосередньо з військовими”, – сказав Семюел Бендетт, фахівець із російських безпілотників та іншої зброї.
Українські військові намагаються зібрати маленьку, практично невагому гранату, яку можна буде прикріпити до дрону та з її допомогою знищувати 40-тонні російські танки.
«Війна – це економіка. Це – гроші. І якщо у вас є дрон за $3 000 і граната за $200, і ви знищуєте танк вартістю $3 млн, це дуже цікаво», – розповів український солдат з позивним Граф, який відповідає за групу безпілотників свого підрозділу.
За час війни безпілотники показали свою незамінність на полі бою як для російської армії, так і української. Їх використовують у розвідці, коригуванні артилерійського вогню та прямих атаках.
Тепер Граф та його команда намагаються підвищити ефективність дронів, щоб їх можна було використовувати для перенесення гранат.
Основна складність – створити таку гранату. За словами Графа, вона повинна важити близько 500 г – це максимальна вага, яку дрон DJI Mavic 3 може нести без суттєвого порушення польоту.
Наразі боєприпаси вагою близько 450 г не можуть пробити корпус бронетранспортера чи танка, каже Граф.
Щоб зробити гранату бажаної ваги, його команда використовувала 3D-принтер. З його допомогою вони намагаються створити полегшений корпус гранати, яка зможе пробити броню танка. Робота Графа та його підрозділи – це постійні експерименти з гранатами різної конструкції.
Військовослужбовці також досконально вивчають кожен пристрій, перш ніж розпочинати встановлення вибухівки на дрон. Вони досліджують боєприпаси, які надсилаються Україні з Німеччини, США, Франції та інших країн.
Найбільш прийнятні для перенесення дроном гранати постачає Україні Німеччина – DM51. Вона важить якраз близько 450 г. Однак DM51 створена для того, щоб знищувати людей і проти танка вона не ефективна.
Важчі гранати M433, що постачаються з США, можуть пробити броню танка, проте вони призначені для стрільби тільки з ручних гранатометів, а не скидаються з дронів. Їх вже намагаються встановлювати на дрони.
Попри високі ризики команда Графа продовжує вдосконалювати гранати. Зараз у них вже є боєприпаси, які можуть пробити броню танків і які всього на 200 г важчі за потрібне.
«Ми робимо гранати зі сміття, – пожартував Граф. – Але якщо ви можете знищити танк з Mavic, ви найкращий у цій війні».
Бекграунд. Нагадаємо, депутати хочуть звільнити від мита та ПДВ ввезення дронів, проект скоро внесуть до Верховної Ради.