Російський бюджет стає все більш залежним від рівня цін на нафту в міру того, як держава збільшує військові та силові витрати, не маючи джерел, щоб профінансувати всі потреби армії, правоохоронних органів і спецслужб.
Джерело. Про це пише The Moscow Times.
Деталі. За підсумками 2022 року ціна нафти, що збалансовує бюджет, сягнула $115 за барель, оцінюють експерти Центру макроекономічного аналізу Альфа-банку. Йдеться про вартість бареля, за якої доходи уряду покривають усі витрати, а бюджет стає бездефіцитним.
Минулого року «дірка» у бюджеті рф склала 3,3 трлн рублів, або 2,3% ВВП, перевищивши всі прогнози Мінфіну рф.
Настільки високою «точка» бюджетного балансу не була ще жодного разу в історії. Попередній рекорд – $114 за барель – було встановлено у 2013 році.
Криза пандемії вдарила по російському бюджету, і в 2020-му йому вже потрібна була нафта по $82, щоб покрити всі витрати. 2021-го критична ціна знизилася до $72, а 2022-го знову різко підскочила через витрати на війну.
Військовий бюджет, що спочатку становив 3,5 трлн рублів, був вичерпаний до осені і збільшений до 4,7 трлн рублів. У 2023 році уряд рф підвищить військові витрати майже до 5 трлн рублів, а також у 1,5 раза збільшить асигнування на МВС, росгвардію, слідчий комітет, прокуратури, спецслужби і т. п. У результаті на армію та силові структури піде кожен третій рубль.
Ситуація з бюджетом вказує на «дуже високу чутливість» до ціни нафти»: у грудні середня вартість барелю Urals становила лише $51, що в 2,3 раза нижче за точку балансу.
Розрив між ціною нафти, що балансує бюджет, і реальною ціною «дуже великий»: «Уряд буде змушений вжити заходів щодо посилення бюджетних показників у 2023 році, і у разі неможливості скоротити витрати постане необхідність збільшити податкові збори», – зазначають аналітики.
Бекграунд. Нагадаємо, путін доручив відібрати гроші у бізнесу, щоб направити їх на фінансування окупованих українських територій.