Переорієнтування поставок нафти й газу на Схід не дозволяє росії компенсувати втрачене на Заході. І справа не лише в обвальному падінні поставок на європейський ринок нафти і газу, який росія майже втратила, розпочавши війну в Україні.
Джерело. Про це пише Bloomberg.
Деталі. Китай ніяк не здатен замінити втрачені західні товари. Так, він зміг торік наростити постачання до росії. Але в грошовому вираженні це збільшення виявилося в 4,4 рази меншим від того, чого вона втратила внаслідок скорочення імпорту з Євросоюзу.
Експорт із Китаю до Росії зріс за минулий рік на 13% до $76,1 млрд, випливає з опублікованих у п'ятницю даних Китайського митного управління. У грошовому вираженні збільшення становило $8,75 млрд. Це менше десятої частини (9,1%) від довоєнних поставок з Європи до росії.
У 2022 році європейські країни різко скоротили співпрацю з росією після її вторгнення до України. За перші 10 місяців, за підрахунками аналітичного центру Bruegel на підставі останніх даних Євростату, ЄС продав росії товарів лише на $49,58 млрд.
При цьому у липні-жовтні постачання стабілізувалося на рівні близько $4,2 млрд на місяць. Якщо припустити, що останні два місяці минулого року вони були такими ж, річний обсяг можна оцінити приблизно в $58 млрд.
Таким чином, через війну росія могла недоотримати з Європи минулого року товарів більш ніж на $38 млрд. Тобто збільшенням закупівель у Китаї вдалося компенсувати менше чверті втраченого в ЄС.
Загалом, за даними Bruegel, постачання з 34 країн, на які припадає 75% російського товарообігу, впали за перші 10 місяців минулого року до $130 млрд із $170,3 млрд за аналогічний період 2021 року, тобто на 31%.
Бекграунд. Нагадаємо, російська «Лукойл» розглядає можливість продажу бізнесу в Румунії та Молдові.