Що сталося. Держпідприємство НАЕК «Енергоатом» замовило чеській компанії Neria Energy матеріали для оливоочисного обладнання Рівненської АЕС на 318 000 євро. Ціна обладнання у перерахунку на євро виявилася на 15% більша від ціни попередньої закупівлі тих самих фільтрів.
Джерело. Про це повідомляють «Наші гроші» з посиланням на повідомлення в системі «Прозорро».
Деталі. Зазначається, що чеська фірма – це торговий посередник, який отримає гроші «Енергоатому» відразу на свої закордонні рахунки. Виробниками придбаних сепараторів та картриджів є німецька компанія Becker та польський завод американської компанії Pall corporation.
У 2020 році безпосередньо Рівненська АЕС сама проводила закупівлю таких самих сепараторів та картриджів. Тоді угода була на умовах DDP з ПДВ. Тобто закупівельні ціни були автоматично на 20% більші ніж зараз. І тоді митні та страхові платежі здійснював український постачальник ТОВ «В Вікторія».
«Окрім того, що у нинішній ціні не враховують ПДВ, договірна ціна закупівлі «Енергоатому» є вищою від попередньої закупівлі РАЕС у перерахунку на євро. Тільки по одній з п’яти товарних позицій на новому контракту ціна знижена, а по решті – збільшена. Загальне завищення ціни без урахування ПДВ склало 15%, що у перерахунку на всю ціну контракту становить 53 000 євро, або 2,1 млн грн», – пишуть «Наші гроші».
Враховуючи те, що ця закупівля не передбачає 20% повернення ПДВ в бюджет України, то загальне перевищення ціни становить 35%, або 2,5 млн грн за офіційним курсом НБУ 39,52 грн/євро.
Компанія «Neria Energy s.r.o.» зареєстрована в чеському місті Брно-Штиржіце. Засновником є Josef Bílek.
Йозеф Білек у 2010-х роках також був членом ради директорів чеської фірми Lavimont Brno. Ця компанія працює в росії та є частиною інвестиційної групи RLA (Кіпр) Марини Кармишевої.
За даними «Схем», Кармишева має тісні зв’язки із російським нафтовим гігантом «Роснефть» Ігоря Сечіна. А також через низку компаній – з кумом президента рф Віктором Медведчуком.
Бекграунд. Раніше «Енергоатом» закупив кабелі на 34 млн грн за завищеними вдвічі цінами в одеського підприємства. «Торговий дім «Одескабель» продав товар за цінами, що значно відрізняються від ринкових.