Transparency International опублікувала рейтинг сприйняття корупції: Східна Європа та росія в лідерах

Щодо України організація має оптимістичні прогнози, але розчарована розкраданням коштів у Мінооборони

фото DR

Корупція в росії, Східній Європі та Центральній Азії досі процвітає, випливає з Індексу сприйняття корупції за 2022 рік, опублікованого організацією Transparency International 31 січня.

При цьому індекс показує, що минулого року в багатьох країнах показники корупції досягли історичних мінімумів.

Він також показує, що російське вторгнення в Україну стало «найжорстокішим результатом нестримної корупції та клептократії» за весь 2022 рік, заявила регіональний радник Transparency International зі Східної Європи та Центральної Азії Алтинай Мірзабекова.

«Лідери Східної Європи та Центральної Азії повинні прокинутися і нарешті взяти зобов'язання щодо боротьби з повсюдною корупцією та підтримкою демократії, стабільності та основних свобод для всіх людей у регіоні», – заявила Мірзабекова в пресрелізі до індексу.

Індекс сприйняття корупції оцінює 180 країн і територій із сприйняття корупції в державному секторі, використовуючи дані з 13 зовнішніх джерел, зокрема Світового банку, Світового економічного форуму, консалтингові компанії та аналітичні центри.

Чим нижчий показник індексу – тим гірша в країні ситуація з корупцією.

Середній показник країн Східної Європи та Центральної Азії 2021 року знизився на один пункт, до 35 (максимальне можливе значення індексу – 100). При цьому лише у трьох країн регіону – Грузії (56), Вірменії (46) та Чорногорії (45) – значення індексу перевищує середньосвітове (43).

Найнижчі показники в Євразії – у Туркменістану (19), Азербайджану (23) та Таджикистану (24).

Туреччина (36), Боснія та Герцеговина (34) й Азербайджан показали найнижчі результати за всю історію індексу.

Результат Сербії (36) також був досить низьким для цієї балканської країни, де, як стверджують Transparency International, через вплив політиків на судову систему загальмували кілька важливих справ, пов'язаних з організованою злочинністю, у яких фігурували високопосадовці.

Результат Казахстану (36) був на один пункт нижче торішнього, тоді як три країни регіону – Вірменія, Молдова (39) та Узбекистан (31) – значно поліпшили свої показники.

«Російське вторгнення в Україну в лютому 2022 року стало суворим нагадуванням про загрозу глобальному миру та безпеці, яка походить від корупції та відсутності підзвітності уряду», – заявила Transparency International.

Клептократи в росії (28) отримали величезні статки, присягнувши в лояльності президенту путіну в обмін на вигідні урядові контракти та захист своїх економічних інтересів, заявила організація.

Відсутність будь-яких стримувань для влади путіна дозволила йому безкарно реалізовувати свої геополітичні амбіції та дестабілізувала європейський континент, заявила Transparency International.

До того як росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, Україна (33) мала досить низькі показники, але вона проводила реформи і поступово поліпшувала їх, зазначили в організації. Навіть після початку бойових дій країна приділяла пріоритетну увагу антикорупційним реформам й ухвалила нову Національну стратегію боротьби з корупцією у червні.

«Однак війни порушують нормальні процедури та посилюють ризики, дозволяючи корумпованим суб'єктам привласнювати кошти, призначені для відновлення, що стало зрозумілим у середині січня, коли розслідування виявили факти наживи на війні з боку Міністерства оборони та Міністерства розвитку громад та територій», – зазначила Transparency International .

Середньосвітовий показник індексу (43) залишається незмінним 11-й рік поспіль. Індекс очолює Данія (90), за нею з невеликим відривом йдуть Фінляндія та Нова Зеландія (87).

А найнижчі рядки індексу посіли Південний Судан (13), Сирія (13) та Сомалі (12), ці держави охоплені військовими конфліктами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS