Україна запропонувала замість москви стати постачальником для виробництва атомної енергії для атомних електростанцій.
Джерело. Про це повідомляє Financial Times з посиланням на документ, поширений українською владою.
У п'яти країнах ЄС залишаються 18 атомних електростанцій, які частково чи повністю залежать від москви щодо палива та інших поставок. Це одна з основних причин, чому проти «Росатому» досі не запроваджено санкцій, зазначає видання.
Досвід України, яка має найбільший парк водо-водяних електричних реакторів радянської конструкції в Європі, міг би забезпечити безпеку АЕС, а також поглибити відносини Києва та Євросоюзу, йдеться в документі.
Київ пропонує повторно оголосити тендери на технічне обслуговування європейських реакторів, виключивши російських операторів. Крім того, блоку запропонували заборонити інвестувати в російські атомні держкомпанії та створити власний список постачальників послуг та обладнання в галузі атомної енергетики, «щоб забезпечити більшу прозорість на цьому непрозорому ринку».
Контракти обслуговування станцій можуть укладатися на 20 і більше років: оператори атомної енергетики воліють не ризикувати їх станом, часто змінюючи підрядників.
Європейська комісія в середині лютого відмовилася від планів запровадити санкції щодо російського атомного сектору.
Виконавчий орган ЄС спочатку повідомив країнам – учасницям блоку, що спробує розробити санкції проти цивільного атомного сектора росії. Але цей план провалився. На захист москви щоразу виступає прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. «Росатом» володіє і управляє АЕС «Пакш», яка дає близько половини всієї енергії в Угорщині.
Бекграунд. Як повідомлялося, польська Orlen ініціює будівництво лінії між Рівненською АЕС та Хелмом.