Національні збори Франції розпочали 13 березня розгляд законопроєкту про будівництво в країні шести нових ядерних реакторів з водою під тиском (EPR). Екологи критикують поспішність цієї програми і невідповідність сучасним вимогам екології.
Джерело: RFI
Упродовж чотирьох днів депутати Національних зборів, нижньої палати французького парламенту, розглянуть 650 поправок, які, як хоче уряд, мають спростити адміністративні правила, що регулюють процес будівництва у Франції ядерних електростанцій. Мета змін у законі – побудувати та ввести в експлуатацію до 2035 року шість нових EPR (ядерних реакторів із водою під тиском).
Законопроєкт свідчить про повну відмову від колишніх планів уряду щодо скорочення на 50% частки атома в енергетиці.
Президент Еммануель Макрон має намір прискорити будівництво нових ядерних реакторів і продовжити термін служби вже наявних АЕС, що викликає гостру критику.
Під час голосування уряд розраховує на підтримку правих партій, які виступають за збереження потужності ядерної енергетики.
У січні законопроєкт уже було подано на розгляд до Сенату, де він отримав схвалення.
Сьогодні 56 ядерних реакторів Франції забезпечують до 72% потреб країни в електроенергії. Про те, що державна стратегія декарбонізації енергетики до 2050 року спиратиметься на будівництво нових ядерних реакторів EPR, президент Макрон оголосив у лютому минулого року.
Законопроєкт передбачає відступ від адміністративних норм для спрощення процедур, полегшення експропріації земель чи відмови від дозволів на будівництво.
Макрон також виступає за розробку «умов продовження строку служби реакторів до 50 років». Це пропонується в момент, коли на трьох атомних реакторах у департаментах Мозель та Приморська Сена було виявлено тріщини та загалом 16 із 56 ядерних установок країни цієї зими було зупинено для технічного огляду.
Згідно з планами EDF, уряд планує початок будівництва реакторів на 2027 рік, введення в експлуатацію на 2035–2037 роки.
Бекграунд. Тим часом у Польщі створили компанію з метою будівництва першої атомної електростанції.