ЗСУ зіткнулися зі складними системами радіоелектронної боротьби (РЕБ), які російські війська використовують проти українських безпілотників.
Про це пише The Economist із посиланням на джерело в українській оборонній промисловості.
За словами співрозмовника, лише кілька типів військових систем працюють проти російських засобів РЕБ:
«Вони (росіяни) використовують “чорну магію” в електромагнітній обороні. Вони можуть глушити частоти, підробляти координати GPS, посилати безпілотник на неправильну висоту, тому він просто падає з неба». Все це не дає дронам-розвідникам побачити обстановку далі, ніж на 15 км позаду російських позицій, підтвердив експерт, знайомий із роботою безпілотників ЗСУ.
На ранньому етапі українці покладали надії на керування безпілотниками у російському тилу за допомогою супутників Ілона Маска Starlink, які працюють на частотах, які російським системам важко заглушити.
Атака у жовтні українських дронів на кораблі Чорноморського флоту рф у Севастополі успішно використала цю можливість.
Проте Маск, стурбований можливими наслідками таких кроків, вирішив втрутитися. Тепер Starlink використовує геозони, щоб заблокувати використання своїх терміналів не лише над окупованими територіями України, а й, за словами джерела в українській військовій розвідці, над водою та в ситуаціях, коли термінал рухається зі швидкістю понад 100 км на годину.
«Ви поставите його на човен у морі, і він (термінал) просто перестане працювати», – каже співрозмовник.
Тепер українські розробники безпілотників використовують інші, дорожчі системи зв'язку, часто з кількома системами на одному автомобілі.
Атаки 28 лютого, коли дрони були виявлені глибоко в російському тилу, показують, що Україна наблизилася до ефективного рішення.
Бекграунд. Нагадаємо, український «Старлінк» виграв суд проти SpaceX Ілона Маска.