Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що створення зони демілітаризації навколо Запорізької АЕС більше не обговорюється.
Джерело. Про це керівник підрозділу ООН заявив в рамках свого виступу на семінарі в Американській неурядовій раді з міжнародних відносин.
За словами глави МАГАТЕ, це питання більше не розглядається, оскільки виникли проблеми з реалізацією цього процесу.
«Ми прекрасно розуміємо, які додаткові труднощі це принесе, особливо в зоні активних бойових дій. Надзвичайно важко буде здійснювати процес верифікації – за більш ніж одну милю від демілітаризованої зони територія буде надзвичайно мілітаризованою. Тому ми більше не розглядаємо це», – заявив Гроссі.
Також Гроссі сказав, що в разі створення демілітаризованої зони навколо ЗАЕС, дії організації могли б трактувати як «легітимізацію» присутності військ рф.
Він розповів, що були різні варіанти щодо демілітаризованої зони. З цими різними варіантами переговори велися протягом 7–8 місяців.
«Ми обговорювали з обома сторонами різні розміри, форми та відстані. І я дійшов висновку, що територіальність буде чимось, що з різних причин для українців також може розглядатися як легітимізація російської присутності», – заявив Гроссі.
Глава МАГАТЕ уточнив, що тепер організація сконцентрує свої зусилля на безпеці станції. За його словами, важливо, щоб ЗАЕС не атакували й не використовували її територію для ведення бойових дій.
Бекграунд. Нагадаємо, в лютому міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла підключити її до енергомережі.
Окрім того, ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах для охолодження ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок – до радіаційних викидів.
На початку березня Рафаель Гроссі заявив, що на Запорізькій атомній електростанції відбулася ротація групи експертів МАГАТЕ.