Аеропорт Кишинева, єдиний міжнародний аеропорт, що працює в Молдові, повернули у власність держави.
Про це заявила молдовський президент Майя Санду на брифінгу, передає «Інтерфакс-Україна».
За її словами, Молдова за дев'ять років передання аеропорту в концесію втратила 1,6 млрд леїв (80 млн євро за поточним курсом).
«Справедливість нарешті перемогла, і аеропорт вдалося повернути у власність держави. (...) Потрібно було багато зусиль, щоб повернути аеропорт», – сказала Санду.
Вона закликала компетентні органи «проінспектувати аеропорт та документувати виявлені недоліки».
«Необхідно переглянути податок у 9 євро на кожного пасажира, щоб знизити його максимально. Закликаю Агентство публічної власності та адміністрацію аеропорту забезпечити його оптимальну діяльність, щоб громадяни могли користуватися великою кількістю рейсів, за різними напрямками та за доступними цінами», – сказала президент.
За її словами, у планах влади – перетворити аеропорт на регіональний авіахаб, що має сприяти більш тісній інтеграції Молдови в європейський економічний простір.
Бекграунд. Раніше апеляційна палата Кишинева у листопаді 2022 року ухвалила рішення про розірвання концесійної угоди з компанією Avia Invest щодо аеропорту «Кишинів». Avia Invest тоді ж заявила, що вважає рішення палати незаконним та оскаржуватиме у Вищій судовій палаті. Компанія стверджувала, що розірвання договору спричиняє повернення їй інвестицій у розмірі 90 млн євро.
Аеропорт у 2013 році було передано у концесію терміном на 49 років Avia Invest. Концесіонер за умовами договору зобов'язаний за цей період інвестувати в нього EUR244,2 млн. Власники Avia Invest неодноразово змінювалися. Хто зараз є кінцевим бенефіціаром компанії, невідомо. Молдовські ЗМІ і політики стверджують, що аеропорт підконтрольний молдовському бізнесменові, який перебуває в розшуку, чоловіку російської співачки Жасмін, Ілану Шору.
У 2019 році після зміни влади у Молдові нове керівництво країни почало говорити про необхідність повернення аеропорту під контроль держави. Тоді представники Avia Invest звернулися до Стокгольмського арбітражу проти уряду Молдови, звинувативши владу в рейдерській атаці. Сума позову становила EUR885 млн.