Лондонська компанія Mykines Corporation поставила росії електроніки на суму близько $1,2 млрд вже після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну та запровадження санкцій.
Джерело. Про це пише The Financial Times з посиланням на митні документи.
Компанія відправила в росію напівпровідники, сервери, ноутбуки, комп'ютерні компоненти, телекомунікаційне мережеве обладнання та побутову електроніку. У деклараціях зазначені такі бренди, як Huawei та H3C, а також Intel, AMD, Apple та Samsung.
Із загального обсягу постачання товари як мінімум на $982 млн входили до списків заборонених для експорту до росії. Продаж цих товарів покупцям у росії без дозволу британського уряду є порушенням санкцій, навіть якщо поставки були організовані через треті країни, уточнює FT.
Компанія Mykines працювала в росії до початку війни в Україні, але її продаж різко збільшився саме після введення санкцій. Усього компанія відправила до росії 10 600 партій товарів. Переважна більшість із них отримала одна московська компанія – Maаrsala.
Як зазначає FT, ця компанія може бути тісно пов'язана з Merlion – великим дистриб'ютором обчислювальної техніки та електроніки у росії.
Виявити причетних до схеми британській газеті не вдалося. Розслідування вивело їх на українського засновника компанії – 53-річного Віталія Полякова. Українські розслідувачі спробували знайти людину з подібним ім'ям в Україні, але знайшли лише робітника гірничорудного концерну, який розмовляти з журналістами відмовився. Видання також знайшло дівчину, яка контролювала юрособу аж до серпня 2022 року, – вона теж виявилася українкою, родом із того ж місця, що й Поляков. Спілкуватися із журналістами вона також відмовилася.
У британському уряді у відповідь на виявлені митні дані заявили, що «всі підприємства, зареєстровані у Великій Британії, зобов'язані за законом дотримуватися режиму санкцій щодо росії».
США, ЄС та Британія запровадили обмеження на постачання мікрочипів до росії у зв'язку з війною в Україні. Однак наприкінці 2022 року агентство Reuters писало, що американські мікрочипи продовжують потрапляти до росії через компанії-прокладки в третіх країнах, до яких входять Туреччина та Гонконг.
Бекграунд. Як повідомлялося, Литва пропонує створити центр контролю за дотриманням санкцій щодо рф та білорусі.