Спілка молочних підприємств України (СМПУ) звернулася до уряду з вимогою захистити вітчизняну молочну галузь і застосувати дзеркальні заходи до польської молочної продукції, зокрема заборонити її імпорт на період запровадженої заборони експорту українських молокопродуктів до Польщі.
Джерело. Про це пише Інтерфакс-Україна.
«Україна в першому кварталі 2023 року експортувала молокопродуктів на суму $50,34 млн, із них експорт до Польщі приніс державі $4,81 млн, що становило 9,6% від загального обсягу продажу на зовнішніх ринках», – повідомив виконавчий директор СМПУ Арсен Дідур у коментарі агентству.
За його інформацією, постачання з Польщі займали левову частку в загальних обсягах імпорту в Україну практично за всіма видами молокопродуктів, окрім масла і молочних жирів.
Тільки сирів польського виробництва в січні-березні поточного року Україна імпортувала 3,36 тисячі тонн на суму $18,45 млн, що майже вчетверо перевищує вартість усього українського експорту молокопродуктів до Польщі.
Водночас молокопродуктів Україна за аналогічний період ввезла на суму $55,42 млн, причому обсяги імпорту з Польщі становили $24,70 млн або 44,6% від його загального обсягу.
«Асоціація розчарована результатом українсько-польських переговорів щодо експорту і транзиту українських сільгосппродуктів до Польщі, згідно з якими транзит дозволяється, а на експорт запроваджують ембарго», – наголошується у зверненні асоціації до уряду.
Українські виробники наполягають на тому, що результат переговорів і запровадження заборони на постачання молокопродуктів з України до Польщі тим самим ставить під удар вітчизняну молочну галузь.
Натомість у Варшаві нагадали, що рішення про обмеження торгівлі може ухвалювати лише Єврокомісія, й попросили український уряд та європейських колег сприяти поверненню торговельних відносин України та Польщі в поле європейського законодавства.
Бекграунд. Нагадаємо, Євросоюз готує обмеження на постачання продовольства з України. Єврокомісія також має намір виплатити компенсацію фермерам країн Східної Європи на суму 100 млн євро.