Програма модернізації систем водопостачання Інвестиційної платформи сусідства (NIP) в Україні, фінансована ЄС, заощадить понад 3800 МВт-год електроенергії на рік, скоротить викиди CO2 на 3000 тонн та забезпечить заощадження 1 млн євро місцевими бюджетами щорічно.
Про це йдеться у пресрелізі НЕФКО.
Загалом впроваджені модернізаційні заходи позитивно вплинуть на майже 700 000 українців, у тому числі 85 000 внутрішньо переміщених осіб, забезпечивши їм покращену якість води та надійне водопостачання.
Зазначається, що у 2022 році вже було повністю модернізовано три каналізаційні насосні станції в одному з міст-учасників та завершено встановлення лічильників води у багатоквартирних будинках іншого міста.
Заходи, які планується реалізувати у 2023 році, спрямовані на модернізацію та автоматизацію переважно зношених систем водопостачання та скидання стічних вод. Обсяг запланованих робіт включає заміну водопровідних та каналізаційних насосів на допоміжне обладнання з автоматизованим режимом роботи, а також заміну систем вентиляції та шаф управління.
Програму було розпочато ще у 2020 році з метою реконструкції систем водопостачання та очищення стічних вод, підвищення енергоефективності, а також покращення якості води та послуг водопостачання для тисяч українців.
Реалізація шести проєктів у центральних, західних та північних областях України продовжується, тоді як чотири проєкти у східних та південних регіонах довелося припинити. Один із проєктів було перепрофільовано для вирішення нагальних потреб модернізації процесів утилізації відходів.
Бекграунд. Коли 24 лютого 2022 року почалося повномасштабне російське вторгнення в Україну, інвестиційні проєкти перебували на різних стадіях реалізації: від закупівель до проведення будівельних робіт. Війна суттєво порушила роботу міських водоканалів, персонал яких продовжував працювати, незважаючи на ракетні обстріли та перебої з електроенергією. Міста також зіткнулися з новими викликами через масові потоки внутрішньо переміщених осіб з окупованих територій сходу та півдня України до інших регіонів держави.
Крім того, містам довелося перелаштуватися, реагуючи на зростання кількості споживачів послуг водопостачання через внутрішньо переміщених осіб, частка яких в деяких містах становить до 15% від загальної кількості мешканців.
Впровадження шести проєктів