Західні країни хочуть перекрити росії ще одне джерело великої експортної виручки – від продажу алмазів. Наразі країни «Великої сімки» мають намір приєднатися до США, які вже ввели санкції проти компанії «Алроса», щоб обмежити алмазні доходи росії.
Джерело. Про це пише Financial Times.
Мета G7 – створити ефективний міжнародний механізм відстеження алмазів російського походження, щоб обмежити можливості щодо обходу санкцій.
У цьому випадку Євросоюз зможе ввести алмазне ембарго, на яке погодиться один із найбільших ювелірних центрів світу – Бельгія, яка зараз побоюється, що санкції просто призведуть до перенаправлення торгових потоків до незахідних країн, зазначає газета. Крім того, свої санкції зможуть посилити США.
Якщо буде створено робочу схему, митниця у західних країнах вимагатиме сертифікат початкового походження алмазів.
Зараз багато каменів описуються як індійські, тому що піддаються «суттєвій переробці» у вигляді полірування або огранювання в Індії, через яку проходить понад 90% алмазів, що видобуваються у світі. Але в G7 мають намір добиватися повної ідентифікації.
У випадку російської продукції це особливо непросто, тому що «Алроса» в основному постачає дрібне каміння. Проте експорт необроблених алмазів із росії становив $4 млрд у 2021 році.
Головною метою західних санкцій є скорочення надходжень до російського бюджету, з якого фінансуються воєнні дії проти України.
Система сертифікації деяких алмазів вже існує у рамках Кімберлійського процесу; це затверджена ООН схема для запобігання надходженню на ринок «кривавих алмазів», які нелегально видобуваються в Африці. Але в цьому випадку митниця вимагає лише державний сертифікат, який підтверджує, що алмази відповідають вимогам Кімберлійського процесу.
Крім того, є системи сертифікації більших і дорожчих каменів, наприклад, у De Beers. Але ідентифікувати та відслідковувати безліч дрібних каменів, які постачає росія, буде важко.
«З дрібним камінням це неможливо, крапка», – сказав FT Рассел Мехта, керуючий директор алмазного дилера Rosy Blue India.
Сама Rosy Blue просто перестала купувати алмази у «Алроси» – щоб не було проблем із клієнтами.
Технічне рішення зараз розробляє компанія Spacecode: її обладнання намагається ідентифікувати географічне походження алмазу та наносити наногравірування.
Але до масового розгортання технології ще далеко: прототип апарату компанія зможе уявити лише наприкінці цього або на початку наступного року. Тому після введення алмазного ембарго буде потрібний перехідний період, кажуть європейські чиновники.