Апеляційну справу за позовом Мінʼюсту до Вищого антикорупційного суду щодо стягнення українських активів російського олігарха Олега Дерипаски затягують. Нещодавно суд переніс чергове засідання начебто під приводом кібератаки. Як з'ясували аналітики проєкту Trap Aggressor, цієї кібератаки не було.
Стягненню в дохід держави підлягають близько 359 об’єктів Олега Дерипаски в Україні, серед найбільш значущих – Миколаївський глиноземний завод, Глухівський кар’єр кварцитів, Сервісний центр «Металург». Загальна потенційна вартість корпоративних прав усіх компаній олігарха в Україні становить понад 3,5 млрд гн.
Українські правоохоронці підозрюють, що підконтрольні Дерипасці металургійні підприємства в Україні постачали алюмінієву продукцію компаніям із російського ВПК, які своєю чергою постачали зброю та боєприпаси російській армії. При цьому частину алюмінієвої продукції виготовляли із сировини українського походження, а саме виробництва Миколаївського глиноземного заводу.
Олег Дерипаска – російський бізнесмен, належить до близького оточення владіміра путіна.
Олігарх є засновник компаній з виробництва алюмінію «Русал», «Базовий елемент» та «Ен+Груп». За даними The Financial Times, Дерипаска відмивав кошти для владіміра путіна, за це США у 2018 році наклали на нього санкції.
Своєю чергою РНБО запровадила санкції проти бізнесмена в жовтні 2022 року, що дозволило розпочати процедуру
стягнення його українських активів через ВАКС відповідно до ЗУ «Про санкції».
Аналітики Trap Aggressor наголошують, що згідно із законом активи Дерипаски та інших причетних до агресії росіян і колаборантів можна стягнути лише в період воєнного стану, тому будь-які затягування можуть позбавити Україну можливості конфіскації та здобуття ресурсів на відновлення.