Європейські компанії одна за одною подають до російського “Газпрому” позови про стягнення збитків, загальна сума яких станом на травень 2023 року могла перевищити $17 млрд.
Джерело. Про це пише Reuters.
У четвер про початок арбітражного розгляду з «Газпромом» оголосила польська Europol Gaz. Компанія, що керувала польською ділянкою трубопроводу «Ямал-Європа», який качав газ із Західного Сибіру споживачам у Німеччині, вимагає 6 млрд злотих, або $1,45 млрд.
Ця сума включає прострочені платежі за транспортування газу на 850 млн злотих та ще 5 млрд злотих «упущеного прибутку», розповів міністр державних активів Польщі Яцек Сасін.
Позови проти “Газпрому” вже подали близько 10 компаній. Рекордний – на $12,5 млрд – надійшов від німецької Uniper, яка купувала у росії 20 млрд кубометрів газу щороку.
Будучи найбільшим імпортером російського газу в Німеччині та одним із інвесторів проекту «Північний потік 2», Uniper опинилася на межі банкрутства і була де-факто націоналізована після того, як залишилася без ключового постачальника і була змушена закуповувати паливо за цінами, що злетіли на спотовому ринку. На порятунок компанії уряд Німеччини витратив 29 млрд євро.
Ще близько $1 млрд від «Газпрому» вимагає RWE – інший німецький імпортер газу, який отримував 1 млрд кубометрів на рік.
Французька Engie вимагала від «Газпрому» близько $1,3 млрд з урахуванням імпорту на 2 млрд кубометрів на рік, оцінював раніше аналітик БКС Рональд Сміт.
Італійська Eni подала позов до травня, не розкриваючи його суму. Проте з урахуванням обсягу закупівель – близько 20 млрд євро – він може обчислюватися мільярдами євро, як і у німецьких імпортерів.
Станом на кінець лютого вимоги до «Газпрому» від європейських клієнтів сягали $15 млрд, а після позовів від Eni та Europol Gaz сягнули мінімум $17 млрд.
Минулого року «Газпром» втратив половину експорту газу через вимогу оплачувати російський газ в рублях. Продажі на зовнішні ринки стали мінімальними з останніх років СРСР.
Цього року, згідно з прогнозом, експорт газу зникне ще вдвічі і становитиме лише 50 млрд кубометрів. З них 22 млрд кубів отримає Китай трубопроводом «Сила Сибіру», а експорт до Європи та Туреччини впаде до 28 млрд кубометрів – утричі порівняно з 2022 роком. Його загальний обсяг може стати найнижчим із середини 1970-х років.