Чехія позбавиться залежності від російської нафти, відмовившись від її імпорту через трубопровід «Дружба» з 2025 року, заявили представники чеської державної енергетичної компанії країни Mero.
Джерело. Про це пише ВВС.
Через рік і три місяці після початку російського вторгнення в Україну Меro вдалося досягти альтернативної домовленості з групою власників Трансальпійського нафтопроводу (TAL), який постачає нафту з італійського порту Трієст до Центральної Європи.
Відповідно до нової угоди, чеська компанія витратить $73 млн на збільшення пропускної спроможності TAL, щоб подвоїти свій імпорт нафти через нього з 4 до 8 млн тонн на рік.
«Ця угода – наше майбутнє. Вона відріже нас від росії після довгих 60 років і допоможе нам досягти незалежності, свободи та суверенітету в енергопостачаннях», – заявив журналістам генеральний директор Mero Ярослав Пантучек.
У квітні влада Чехії заявила, що змогла повністю відмовитися від російського газу.
Чехія – країна ЄС із населенням у 10,5 млн осіб – імпортує близько 7-8 млн тонн нафти на рік. Донедавна одна половина від цього обсягу надходила через TAL, а інша через «Дружбу».
У травні 2022 року Євросоюз заборонив більшу частину імпорту нафти з росії через російську агресію проти України, але зробив тимчасовий виняток для постачання трубопроводом «Дружба».
За словами прем'єр-міністра Чехії Петера Фіали, це дало його країні час для переговорів щодо операції з TAL. Цьогорічну угоду він назвав «найважливішим кроком на шляху до енергетичної незалежності від росії».
Трубопроводом TAL володіє група великих енергетичних компаній, серед яких Mero, Shell, ExxonMobil та ENI.
Бекграунд. Нагадаємо, Чехія запровадила власний «список Магнітського», і першим у нього увійшов патріарх Кіріл.