Протягом майже двох десятиліть німецький м’ясний магнат Клеменс Тонніс був другом росії.
Він тепло відгукувався про владіміра путіна і розповідав, що дарував російському президенту в'ялену свинячу рульку, коли вони зустрічалися. Логотип «Газпрому» красувався на футболках гравців футбольного клубу, яким володів Тонніс. І коли інші попереджали, що росія стає глобальною загрозою, Тонніс підтримав Кремль.
Джерело. Про це пише Reuters.
У Німеччині історія Тонніса далеко не унікальна. Протягом десятиліть росія підтримувала відносини з політично пов'язаними німецькими промисловцями. Німецькі лідери, які змінювали один одного, починаючи з канцлера часів холодної війни Віллі Брандта, сприяли економічній співпраці з москвою.
Тепер інтерв’ю з більш ніж 40 людьми, які мали безпосереднє знання про діяльність Тонніса і спроби «Газпрому» завоювати союзників у Німеччині дозволяють зрозуміти, як росія обернула цей зв’язок на свою користь і як Тонніс отримував комерційну вигоду.
У центрі кампанії впливу «Газпрому» був «Шальке 04» – футбольний клуб, який на той час очолював Тонніс і який «Газпром» почав спонсорувати в 2006 році.
Керівництво берлінського офісу «Газпрому» збирало імена політиків і бізнесменів, щоб запрошувати їх у VIP-ложу «Шальке» на домашні матчі. А в 2017 році, на тлі зростання занепокоєння з приводу того, що росія контролює поставки газу в Європу, на полі з’явилася реклама газопроводу «Північний потік 2» з росії до Німеччини, який тоді ще не отримав остаточного схвалення німецьких регуляторів.
Тим часом Тонніс протоптав шлях багатьом іншим німецьким фірмам і розширив свій бізнес у росії.
До російського вторгнення в Україну німецькі компанії експортували товари на суму майже $30 млрд на рік, набагато більше, ніж будь-яка інша європейська країна.
За словами двох його ділових партнерів, стосунки Тонніса з путіним та іншими російськими посадовцями забезпечили контрольованим ним фірмам «червону доріжку». Ці фірми отримали понад 100 млн євро кредитів від російських державних банків і грантів від російської держави: один п’ятирічний кредит від державного “Сбербанку” був забезпечений однією свинею, як свідчать документи. Reuters не зміг визначити вартість позики.
Сьогодні, після більш ніж року війни в Україні, багато хто в Німеччині ставить під сумнів доцільність підтримувати тісні зв’язки з москвою.
Після вторгнення 24 лютого 2022 року Берлін оголосив про кардинальні зміни у своїй зовнішній та оборонній політиці. Імпорт російського газу різко впав, а Німеччина постачає Україні танки та інші системи озброєння.
Зі свого боку, Тонніс заявив, що його відносини з російським президентом закінчені. Він продав російські підприємства. А в його рідному місті на заході Німеччини на його м’ясокомбінаті зараз працюють десятки українців, які втекли від війни.
Тонніс сказав Reuters, що співпраця його компаній з росією нічим не відрізняється від багатьох великих німецьких компаній, включаючи Miele, Volkswagen і Deutsche Telekom. Зараз усі розірвали або значно скоротили зв’язки з росією.
За словами Тонніса, на початку 2000-х років був політичний та економічний поштовх допомогти росії розвивати її економіку.
«Варто пам’ятати, що в 2006 році москва приймала саміт Великої вісімки», а в 2011 році тодішній канцлер Ангела Меркель сказала, що «Північний потік» демонструє «прихильність Німеччини до безпечного та міцного партнерства», – сказав він.
«На той час наші інвестиції в росію були правильним рішенням, як з економічного, так і з політичного погляду. Однак, зважаючи на сьогодення та нещадну, нелюдську загарбницьку війну росіян проти України, ці дії однозначно слід оцінювати по-іншому».
Речниця офісу Меркель відмовилася коментувати цю статтю.
Тонніс також сказав, що він не був ані другом, ані союзником путіна, і будь-які дешеві позики чи підтримка його бізнесу з боку росії є нормальною практикою для заохочення інвестицій.
Бекграунд. Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що Німеччина закриє чотири з п'яти російських консульств у країні.