Система охорони здоров’я України зазнала суттєвих якісних змін протягом останніх років. Були утворені нові інституції, впроваджені державні програми, що мають на меті покращити доступ пацієнтів до якісного та безоплатного лікування.
Проте часто ми досі не розуміємо, як ця система працює на практиці, та на яку безоплатну медичну допомогу ми маємо право.
Команда Медичних закупівель України, яка здійснює централізовані закупівлі ліків та обладнання, підготувала відповіді на найчастіші питання, які виникають у кожного, хто зіткнувся із хворобою.
1. На яку безоплатну медичну допомогу я можу розраховувати?
Ви маєте право безплатно отримати екстрену, первинну медичну та паліативну допомогу. Остання включає знеболення, психологічну підтримку хворого та його родини тощо. Також безплатно має надаватись спеціалізована медична допомога амбулаторно або стаціонарно у межах якої, зокрема, ви можете зробити обстеження та операції. Повний перелік таких безоплатних послуг міститься у вимогах Програми медичних гарантій.
Крім того, держава централізовано купує ліки від низки хвороб і пацієнти отримують їх безоплатно. Ці обов'язки покладені на Медзакупівлі України.
2. Які ліки можна отримати безплатно?
Існує кілька варіантів, як держава забезпечує доступ пацієнтів до безоплатного лікування. Препарати можна отримати за призначенням лікаря безпосередньо в лікарні або ж в аптеці за програмою «Доступні ліки».
У лікарні ліки постачають Медичні закупівлі України. Мова про препарати для пацієнтів з орфанними захворюваннями, гемофілією, онкологією, вірусними гепатитами B і C, муковісцидозом, розсіяним склерозом, ДЦП тощо.
Всього мова про понад 20 різноманітних хвороб, ліки від яких мають надаватися пацієнтам безоплатно. Повний перелік цих хвороб та лікарських засобів дивіться тут. Також безоплатними для пацієнтів у лікарні мають бути ліки з Національного переліку.
Препарати, які можна отримати за програмою «Доступні ліки» можна подивитися тут, а знайти найближчу до вас аптеку – на карті.
3. Як мені безоплатно отримати препарати, придбані державою?
На основі обстеження та аналізів, лікар формує діагноз, схему лікування та виписує рецепт на отримання препаратів. Якщо вони є у лікарні – ви маєте отримати їх безоплатно.
Щоб отримати ліки в аптеці за програмою «Доступні ліки» також необхідно спочатку звернутися до відповідного лікаря та отримати рецепт. Якщо потрібні ліки є в аптеках-учасницях цієї програми, ви маєте отримати їх безоплатно або з невеликою доплатою.
4. Хто вирішує, які препарати та у якій кількості отримає моя лікарня?
Держава закуповує ліки на основі річної потреби, яку лікарні подають у межах визначеного Урядом переліку препаратів. Це – своєрідне замовлення, які ліки та в якій кількості потрібні.
Далі ці дані агрегуються та формується загальна кількість, яку треба закупити, аби пацієнтам в Україні вистачило певного препарату.
Ці показники затверджує Міністерство охорони здоров’я і на їх основі Медичні закупівлі України купують необхідні ліки. Таким чином, лікарні отримують ті медичні товари, які замовляли.
5. Що робити, якщо у мене вимагають гроші за надання того чи іншого препарату?
Якщо у вас вимагають гроші за ліки, вже оплачені державою, або за термінову операцію чи огляд у сімейного лікаря – зверніться до керівника закладу охорони здоров’я. Якщо ситуація не вирішується, ви можете подати звернення до НСЗУ через електронну форму на сайті або за номером 16-77.
6. Якщо я чи мої близькі отримали поранення внаслідок обстрілів, підриву на міні тощо – чи покриваються за державний кошт лікування та необхідні препарати?
Екстрене лікування у випадку подібних травм має відбуватися безоплатно у лікарнях, які мають договори з НСЗУ або у спеціалізованих військових госпіталях.