Розміщення росією тактичної ядерної зброї у Білорусі потребує адекватної відповіді з боку північноатлантичного альянсу, вважають лідери східноєвропейських країн.
НАТО необхідно покращити плани щодо захисту країн Балтії, заявив Габріелюс Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви у коментарі Financial Times.
Необхідно зміцнити постійну оборону країн Балтії загалом і Литви зокрема, «бо наша територія вразлива», сказав міністр.
7–8 липня планується завершити будівництво в Білорусі споруд для ядерних боєприпасів, після чого одразу розпочнеться розміщення в країні тактичної ядерної зброї, заявив 9 червня російський диктатор путін на зустрічі з Лукашенком. Ситуацію з погляду безпеки він назвав стабільною, «навіть доброю».
Тим часом 11-12 липня у Вільнюсі відбудеться саміт НАТО. Деякі політики в країнах Балтії вважають, що москва приурочила перевезення ядерної зброї до Білорусі якраз до цієї події.
НАТО вже розмістило у Литві, Латвії та Естонії додаткові батальйони, ведуться переговори щодо збільшення постачання озброєнь. Але вже підготовлені плани хороші лише у разі кризи, наполягає Ландсбергіс:
“Питання, що робити у мирний час? Яке послання ми робимо путіну? На жаль, поки що такого послання немає”, – наголосив він.
Відреагувати на розміщення російської ядерної зброї закликав і президент Польщі Анджей Дуда. «Я абсолютно впевнений, що така ситуація вимагає недвозначної відповіді від НАТО», – заявив він у понеділок напередодні переговорів із президентом Франції Емманюелем Макроном та канцлером Німеччини Олафом Шольцем.
Бекграунд. Нагадаємо, Макрон заявив, що український наступ «триватиме від кількох тижнів до кількох місяців», і що росія вже програла. Дуда зі свого боку закликав надіслати українцям чіткий сигнал про перспективу членства в НАТО.