США не мають чим замінити поставки урану з росії

Вашингтон платить за нього кремлю $1 млрд щороку

фото Shutterstock

За 2022-й рік США закупили у росії урану на чверть менше, ніж роком раніше. Але це навряд чи говорить про готовність Вашингтона відмовитися від закупівель російської сировини: аналітики пояснюють скорочення високими цінами та специфікою контрактів. Поки що США не мають чим замінити російський уран.

Джерело. Про це пише The New York Times.

Американські компанії платять росії мільярд доларів на рік за уран. І це один з найбільших грошових потоків, що збереглися в США з росією.

Американські оператори атомних електростанцій минулого року на 24% скоротили закупівлю уранової сировини з росії, пише «Коммерсант» із посиланням на звіт EIA. При цьому частка росії на урановому ринку США знизилася незначно (з 13% у 2021 році до 11,7% у минулому році), оскільки американські споживачі загалом знизили закупівлі сировини минулого року на 13% рік до року, випливає із статистики.

У США працюють 93 атомні енергоблоки, які минулого року виробили 18,2% електроенергії в країні. 95% уранової сировини для АЕС США закуповують за кордоном – в основному у Канади (27% у 2022 році), а також у Казахстану, Узбекистану та росії.

Постачання урану в США з Канади та Узбекистану минулого року зросли на 61% та 78% рік до року відповідно.

За імпортом США послуг зі збагачення урану (найбільш капіталомісткий і технологічно складний процес у ядерному паливному циклі) росія залишається лідером із часткою 33% минулого року.

Попри скорочення поставок із росії, говорити про те, що США відмовляються від російського урану передчасно. Аналітики, опитані «Комерсантом», зазначають, що постачання урану з росії в США сильно залежить від ціни: закупівлі зростають, коли ціни падають, і знижуються, коли ціни зростають. Це специфіка довгострокових контрактів.

Але російська сировина все одно залишається найдешевшою у світі, зазначає NYT.

Сьогодні американські покупці урану щороку платять близько $1 млрд дочірнім компаніям “Росатому”, пише газета.

У майбутньому залежність США від російського урану лише зростатиме, прогнозує NYT, вказуючи на плани американської влади менше використовувати викопне паливо з метою боротьби зі зміною клімату. На те, щоб замінити російський уран, можуть піти роки, не кажучи вже про те, що це вимагатиме значних фінансових вкладень, додає видання.

Бекграунд. Нагадаємо, США збираються передати Україні снаряди зі збідненим ураном.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS